Remont narożnej kamienicy zmierza do finału

Elegancki wygląd odzyskuje narożna kamienica przy skrzyżowaniu ulic B. Chrobrego i H. Sienkiewicza. Trwają jeszcze wykończeniowe prace przy boniowaniu. Wcześniej odnowiono szereg innych budynków w tej części miasta.

Narożny  budynek z numerem 22 przypisany jest do ulicy H. Sienkiewicza. Powstał około 1897 roku. Liczy 3 kondygnacje i nieużytkowe poddasze. Zbudowano go na planie zbliżonym do litery „C”. Charakterystycznym elementem jest ścięty narożnik, w którym pierwotnie na parterze ulokowano wejście do sklepu. To popularne rozwiązanie stosowane w wielu budynkach wznoszonych na przełomie XIX i XX wieku w Bydgoszczy. W ten sposób wiele skrzyżowań zyskiwało formę niewielkich placów, gdzie skupiało się życie mieszkańców. W takich miejscach urządzano sklepy, kawiarnie, restauracje oraz inne lokale usługowe. Parter kamienicy jest boniowany, a okna zdobią obramienia i naczółki, Część  kondygnacji rozdzielają gzymsy. Obecnie kończy się  remont elewacji frontowych. Zleciała go wspólnota funkcjonująca w budynku, zarządzana przez ADM. Prace pochłonęły około 215 tysięcy złotych.

Przy ul. H. Sienkiewicza w ostatnich latach  wyremontowanych zostało znacznie więcej obiektów, między innymi pozostałe trzy kamienice wokół skrzyżowania z ul. Bolesława Chrobrego. Eleganckie elewacje zyskały też kamienice z numerami 21, 36,47 i 49.

Trochę historii

Ulica Sienkiewicza została wytyczona wraz z całą tak zwaną dzielnicą kolejową w połowie XIX wieku. Wiązało się to z budową dworca kolejowego . W tej części Śródmieścia wokół placu Piastowskiego i pomiędzy ulicami Pomorską , Dworcową i Fredry zamieszkali przede wszystkim  pracownicy kolejowi, drobni urzędnicy, nauczyciele oraz robotnicy warsztatów kolejowych. Większość zabudowy pochodzi z lat 1870-1910. Ulica H. Sienkiewicza należy do jednych z dłuższych na terenie Śródmieścia. Ma długość 830 metrów. Najokazalsze budynki wieńczą skrzyżowania z innymi ulicami. Odrestaurowane budynki bardzo dobrze komponują się z odtworzoną aleją drzew. Zieleń wzdłuż śródmiejskich ulic odtwarzana jest  od 2002 roku. Ulicę H. Sienkiewicza od dekady zdobi szpaler klonów jesionolistnych.

Estetyczna Bydgoszcz

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto.  Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.