Akademia Muzyczna. Szkło i cegła na fasadach. Raport nr 12

Kontynuowane są prace przy budowie nowego kampusu Akademii Muzycznej. Na placu pozostał już tylko jeden żuraw. Trwa między innymi montaż szklanej fasady od strony stawu. Zapraszamy do obejrzenia nowych zdjęć.

Monumentalny  8-kondygnacyjny gmach pomieści m.in. cztery sale koncertowe – symfoniczną, kameralną, teatralno-operową i organową, a także sale dydaktyczne i dom studenta. Elewacja od strony ulicy Kamiennej będzie wykonana z jasnoszarej ręcznie formowanej cegły.To trwały i ekologiczny materiał i zarazem nawiązanie do funkcjonującej niegdyś w tym rejonie miasta cegielni.  Cegła zostanie też zastosowana  na 3-kondygnacyjnej „zwyżce” od strony glinianki.

Większa część elewacji od strony południowej będzie natomiast przeszklona.

Nowy kampus będzie budynkiem pasywnym, zasilanym w ciepło i chłód poprzez gruntowe pompy ciepła. Energię elektryczną wytworzą również panele fotowoltaiczne. Wszystkie pomieszczenia będą wyposażone w urządzenia z wysokosprawnym odzyskiem ciepła. Obiekt w trakcie swojego funkcjonowania będzie minimalizował wpływ na środowisko naturalne. Cały kampus zajmie powierzchnię około 3 hektarów. Prace budowlane o wartości prawie 400 mln zł wraz z wyposażeniem obiektu planowo mają zakończyć się w 2026 roku.

Inwestycja od początku jest  wspierana przez bydgoski samorząd. Już w 2012 roku z myślą o rozwoju uczelni prezydent Bydgoszczy zaproponował budowę nowego gmachu, zamiast pozyskiwania starszych nieruchomości wymagających przebudowy.

Działkę o wartości 9 mln zł już w 2014 toku na rzecz uczelni nieodpłatnie  przekazało uczelni miasto Bydgoszcz. W 2018 roku uchwalony został przez Radę  Miasta nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, uwzględniający nową inwestycję. Miasto wykona również niezbędne drogi dojazdowe.

Inwestycja w liczbach:

• Wartość prac budowlanych – 393 mln zł