logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kamienice przy ul. Śniadeckich znów cieszą oko




Zakończyły się remonty dwóch ważnych kamienic przy ul. Śniadeckich. Budynki z numerami 2 oraz 39 znów cieszą oko eleganckimi, czystymi fasadami. Ich właściciele w czasie prac przywracają elementy oryginalnego wystroju. W tym roku rozpoczęliśmy również restylizację ulicy, która otrzyma nowe chodniki i oświetlenie w formie pastorałów.


Budynek Przy ul. Śniadeckich powstał w 1905 roku na planie zbliżonym do litery „U”. Kamienica ma IV kondygnacje. Od strony podwórza w bryłę budynku, oprócz dwóch skrzydeł mieszkalnych, wkomponowano środkowy ryzalit.

Wyeksponowana konstrukcja wieży

Fasada jest również rozbudowaną kompozycją, z wykuszami, balkonami, wyniosłym szczytem. Charakterystycznym elementem kamienicy jest jej narożna partia przypominająca niewielką wieżyczkę, typową dla architektury wschodnioazjatyckiej, przykrytą kopulastym hełmem z iglicą. Elewację zdobią gzymsy i opaski okienne. W czasie użytkowania  budynek utracił część sztukaterii. Zakończone o lipcu prace pozwoliły natomiast wyeksponować odkryte elementy drewniane w konstrukcji wieży. Kamienica zyskała też bardziej wyrazistą kolorystykę.

Z kartuszem nad wejściem

Zakończył się również remont neorenesansową kamienicy  z numerem 39. Wzniesiono ją około 1878 roku na planie zbliżonym do prostokąta. Budynek liczy cztery kondygnacje i poddasze. Pełni przede wszystkim funkcję mieszkalną. Kamienica prezentuje oryginalne motywy architektoniczne, w szczególności zdobioną bramę ujętą dwiema półkolumnami, wielki wykusz w centralnej części oraz zdobiony kartusz nad wejściem.

Kondygnacja nad suterenami z punktami handlowo-usługowymi jest zdobiona boniowaniem. Okna ujęte są w ozdobne opaski i zwieńczone naczółkami. Poszczególne kondygnacje rozdzielają gzymsy. Pod linią dachu ma on formę konsol. Remont przywrócił dawny blask kamienicy tworzącej z sąsiednim budynkiem nr 41 dobrze pasującą do siebie kompozycję przestrzenną.

Dużo estetycznych zmian

W poprzednich latach odrestaurowanych został kilka innych fasad (m.in. z numerami 1,6,10,12,14,24,35,39,41,43,45,48,55,59), dzięki czemu ulica Śniadeckich to znów doskonałe miejsce na podziwianie kunsztu bydgoskich architektów działających w Bydgoszczy na przełomie XIX i XX wieku. W tym roku rozpoczęliśmy również restylizację ulicy, która docelowo na całej długości otrzyma nowe chodniki i oświetlenie w formie pastorałów. Więcej informacji o tych pracach znajduje się TUTAJ.



Warto wiedzieć

Z myślą o poprawie estetyki w Bydgoszczy wdrażanych jest szereg instrumentów wspierających rewitalizację Śródmieścia. Skuteczne okazały się m.in. nakazy przeprowadzenia prac remontowych w obiektach oszpecających otoczenie. Bydgoszcz jest też w gronie miast przeznaczających największe kwoty na dofinansowanie remontów konserwatorskich. Co roku miliony złotych inwestowane są w przebudowę reprezentacyjnych ulic, placów i parków. Szereg interwencji podejmuje też plastyk.