Kamienica przy dawnej strzelnicy pięknieje

Rozpoczął się remont kolejnej kamienicy przy ulicy Toruńskiej. Tym razem prace zlecone zostały przy budynku z numerem 26 sąsiadującym z zabudowaniami kinoteatru. W ostatnich miesiącach wzdłuż ulicy wypiękniało kilka innych kamienic.

Zabudowania przy ulicy Toruńskiej 26 wzniesiono około 1900 roku. Ich najważniejszą część stanowi frontowa, dwupiętrowa kamienica. W zachodnią część parteru wkomponowano przejazdu bramny. Elewacja zdobiona jest gzymsami, zróżnicowanymi naczółkami, konsolami pod linią dachu i opaskami okiennymi. Parterową część podkreśla boniowanie. Łukowy przejazd bramny z naświetlem ujęto w pilastry przypominające kolumny. Remont poprawi estetykę tej części ulicy, która w ostatnich latach została przebudowana na odcinku od ronda Bernardyńskiego do kinoteatru.

W ostatnim czasie remonty zlecono lub zrealizowano przy kilku innych wiekowych budynkach na odcinku ulicy Toruńskiej od Zbożowego Rynku do ronda Toruńskiego. Zakończył się także remont schodów łączących ulicę Toruńską ze Wzgórzem Wolności. Więcej informacji o tych inwestycjach znajduje się TUTAJ.

Trochę historii

Pierwotna zabudowa ulicy Toruńskiej w obrębie Przedmieścia Toruńskiego powstawała już w okresie staropolskim. Najstarsze zabudowania w tej części Bydgoszczy to kościół bernardynów pochodzący z 1557 roku. Na przełomie XIX i XX wieku część ulicy został zabudowana kamienicami nie tworzące jednak oprócz początkowego odcinka ciągłej pierzei, zaś na dalszym odcinku ulicy powstały zabudowania o charakterze podmiejskim. Ważnym obiektem jest również dawna Strzelnica Bydgoskiego Bractwa Kurkowego. Obecny budynek pochodzi z początku XX wieku, poprzedni strawił pożar. Jego wygląd zachował się m.in. na dawnych widokówkach.

Było to wówczas jedno z najokazalszych założeń rozrywkowo-rekreacyjnych (typu Établissement) w Bydgoszczy i do dzisiaj pełni funkcje kulturalne. W kinoteatrze odbywają się koncerty (muzyki poważnej, rozrywkowej), występy kabaretów, spektakle teatralne, kampanie wyborcze, imprezy zakładowe, występy taneczne, pokazy mody, zawody w fitness i kulturystyce oraz wiele innych wydarzeń.

Estetyczna Bydgoszcz

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto.  Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też  Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.