logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Szkolenie pt. „Ogrody deszczowe – jak zatrzymać deszcz cz. I”



Miasto Bydgoszcz przez udział w projekcie CWC – City Water Circles aktywnie włączyło się w promowanie idei oszczędzania wody i wykorzystania deszczówki poprzez stosowanie różnych rozwiązań z zakresu zielono-niebieskiej infrastruktury. Jednym z pomysłów jest zachęcenie przedszkoli i szkół do gromadzenia i wykorzystania wody opadowej na własnym terenie.
Z tego względu, w dniu 2 marca 2023 r. w Młynach Rothera przeprowadzono pierwsze, wprowadzające w tę tematykę, szkolenie dla dyrektorów i nauczycieli bydgoskich placówek oświatowych, pt. „Ogrody deszczowe – jak zatrzymać deszcz ”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele łącznie 28 przedszkoli i szkół z naszego miasta (ok. 50 osób).
Spotkanie rozpoczęła Pani Aleksandra Kowalska, Zastępczyni Wydziału Zintegrowanego Rozwoju i Środowiska Urzędu Miasta Bydgoszczy. Wskazała na dwa dokumenty przyjęte przez Radę Miasta, będące odpowiedzią na potrzebę przygotowania miasta na widoczne i coraz bardziej odczuwalne skutki zmian klimatu, w tym deszcze nawalne i wydłużające się okresy bez opadów, tj. Strategię Rozwoju Bydgoszczy i Plan adaptacji miasta Bydgoszczy do zmian klimatu. Zachęciła do korzystania z ogólnodostępnego „Katalogu zielono-niebieskiej infrastruktury. Część II. Wytyczne i rozwiązania”  opracowanego w 2017 r. na zlecenie MWiK sp. z o.o., gdzie przedstawiono szereg przydatnych rozwiązań retencji i gospodarowania wodami opadowymi, które z powodzeniem mogą być stosowane na terenach przedszkoli i szkół w naszym mieście. Wspomniała również o inwestycjach pilotażowych zrealizowanych przez Miasto w ramach projektu CWC, tj. budowie demonstracyjnych ogrodów deszczowych przy budynku Urzędu Miasta Bydgoszczy przy ul. Grudziądzkiej i Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej.

Zasadniczą część  szkolenia poprowadzili Pan Bartłomiej Oleszko i Pan Marek Piątkowski z Fundacji Aeris Futuro. Rozpoczęli od przedstawienia aktualnej sytuacji hydrologicznej w Polsce. Wskazali na przyczyny i skutki coraz częściej występujących „powodzi błyskawicznych”. Przedstawili różne sposoby zwiększenia retencji w mieście, w tym zaprezentowali liczne przykłady zielono-niebieskich rozwiązań. Szczególną uwagę poświęcili ogrodom deszczowym. Szczegółowo omówili zasady planowania i budowy ogrodów oraz dobór odpowiednich gatunków roślin, prezentując przy tym przykłady realizacji.

W podsumowaniu spotkania Pani Aleksandra Kowalska zachęciła uczestników do czynnego włączenia się w rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury w naszym mieście, a także do udziału w drugiej części szkolenia połączonej z prezentacją ogrodów deszczowych na terenie  Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy, zaplanowanej w maju br.