Cel wizyty delegacji z Kragujevca to przede wszystkim udział w uroczystym otwarciu wystawy „Międzynarodowy Salon Karykatury Międzywojennej 2015” w Galerii miejskiej bwa, a także określenie dalszej współpracy, dotyczącej przede wszystkim kultury. Podczas wizyty w Bydgoszczy Goście dyskutowali o dalszej współpracy z Panią Iwoną Waszkiewicz, zastępcą Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz Kazimierzem Drozdem, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Bydgoszczy.
Umowa o partnerstwie została podpisana w dniu 23 lipca 1971 roku, mija więc w tym roku 45. rocznica partnerstwa między naszymi zaprzyjaźnionymi miastami. Kragujevac to 180-tysięczne miasto regionu Szumadija położone nad dopływem Morawy, Lepenicą, 125 kilometrów na południe od Belgradu. To gospodarcze, akademickie, administracyjne i kulturalne centrum regionu Szumadija, i całej Serbii. W Kragujevcu znajdują się duże zakłady przemysłu motoryzacyjnego i zbrojeniowego połączone w holding przemysłowy Zastava. Wytwarzane są tam samochody marki Yugo, wcześniej - Zastava. W mieście powstały pierwsze w Serbii: sąd, gimnazjum, drukarnia i teatr. W czasie drugiej wojny światowej w wyniku akcji odwetowej hitlerowcy rozstrzelali ponad tysiąc mieszkańców miasta, wśród których były dzieci. Dla upamiętnienia tej tragedii w miejscu kaźni wybudowano muzeum; corocznie odbywają się manifestacje oraz imprezy o charakterze antywojennym, w tym Międzynarodowy Salon Karykatury Antywojennej.
Podczas wizyty w Bydgoszczy Goście z Serbii zwiedzili m.in. Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego, Miejskie Centrum Kultury, Zespół Pałacowo-Parkowy Ostromecko oraz Młodzieżowy Dom Kultury nr 5, którego artystyczne przedsięwzięcia promują i rozwijają współpracę międzynarodową Miasta Bydgoszczy z Kragujevcem w Serbii. Goście mieli także okazję zapoznać się z projektami międzynarodowymi realizowanymi przez nasze miasto, z uwzględnieniem projektu SHIFT-X: "Dziedzictwo poprzemysłowe nowym obliczem kultury miast i regionów”, a także dowiedzieć się o funkcjonowaniu Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy. Delegacji z Kragujevca zaprezentowana została również oferta gospodarcza naszego Miasta. Był też czas na wizytę w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym.
Z inicjatywy Urzędu Miasta Bydgoszczy, w dniu 7 marca miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy „Międzynarodowy Salon Karykatury Antywojennej 2015”, połączone z artystyczną prezentacją dzieci i młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury nr 5. Galeria Miejska bwa będzie gościć wystawę w dniach 7 marca - 3 kwietnia 2016 roku. Konkurs Karykatury Antywojennej organizowany jest w Kragujevcu co dwa lata od 1981 roku. Inicjatorem tego przedsięwzięcia artystycznego byli rysownicy z Kragujevca oraz dziennikarze tygodnika „Svetlost”. Pierwyzy konkurs w 1981 roku upamiętniał tragiczne wydarzenia z dnia 21 października 1941 roku, kiedy niemieccy faszyści zabili tysiące mieszkańców Kragujewca i okolic. Salon Karykatury, określany mianem antywojennego sumienia świata, jest przesłaniem promującym pokój na świecie, wędrującym w formie ekspozycji od miasta do miasta. Międzynarodowe Wystawy Karykatury cieszą się ogromnym uznaniem wśród artystów oraz w organizacjach pokojowych na całym świecie. Salon Karykatury gościł już w Bydgoszczy kilkukrotnie - w 2005 roku w Galerii Miejskiej bwa, w 2007 roku w Galerii nad Brdą Wyższej Szkoły Gospodarki, w 2009 roku w Spichrzach nad Brdą oraz w 2014 roku w Galerii Miejskiej bwa. Tradycyjnie, co dwa lata, Prezydent Miasta Bydgoszczy funduje jedną z głównych nagród w konkursie, który nawiązuje do tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej. W 2015 roku Nagrodę Miasta Bydgoszczy w wysokości 750 euro zdobył ukraiński artysta Sergey Semandayev.