logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Stommizm - model polityki zapomnianej

2019-04-02 18:00
2019-04-02 20:00
Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
Pozostałe
Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

"Kiedy 10 lutego 1976 roku w sejmie głosowano nad zmianami w Konstytucji PRL, był jedynym, który powiedział: nie. Nie – PZPR nie jest kierownicza silą narodu, nie – Polska nie jest państwem socjalistycznym działającym pod dyktando ZSRR, nie – prawa obywateli nie mogą być uzależnione od wypełniania obowiązków wobec socjalistycznego państwa. Przeszło dwadzieścia lat wcześniej jako jeden z redaktorów „Tygodnika Powszechnego” odmówił zamieszczenia nekrologu Stalina, a w 1968 roku głośno protestował przeciw agresji władz wobec zrewoltowanej młodzieży. Jego postawa sprzeciwu, zarazem głęboko rozważna i perspektywiczna, burzyła spokój i zadowolenie decydentów.
Uznany za jednego z najwybitniejszych intelektualistów polskich XX wieku Stanisław Stomma był patronem opozycji w PRL i budowniczym demokracji III RP." - Wydawnictwo Znak
Postać profesora Stommy będzie przedmiotem rozmowy dr. hab. Pawła Stachowiaka z dr. hab. Radosławem Ptaszyńskim, adiunktem instytutu Historii  i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego, autorem Pism Wybranych Stanisława Stommy, oraz Stommizmu - Biografii politycznej Stanisława Stommy. Spotkanie odbędzie się 2 kwietnia o godzinie 18.00 w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

______________________
Kalendarz wydarzeń odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl