logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Nadawanie numeru PESELJesteś obywatelem Ukrainy i przybyłeś do Polski ze względu na działania wojenne w Twoim kraju, możesz uzyskać numer PESEL, który umożliwi Ci np. skorzystanie z opieki zdrowotnej, pomocy społecznej czy założenie firmy w Polsce. Zakładając PESEL nie zapomnij o profilu zaufanym, który umożliwia załatwianie wielu spraw urzędowych przez internet.

Numer PESEL – co to takiego?

PESEL – Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności to 11-cyfrowy numer, który pozwala na łatwą identyfikację osoby, która go posiada. W Polsce numeru PESEL używa się np. do załatwiania spraw w urzędzie czy u lekarza. PESEL może założyć każdy obywatel Ukrainy, który wjechał legalnie do Polski od 24 lutego 2022 r.

Jak uzyskać numer PESEL?

Umawianie wizyt TUTAJ.

Legalizacja pobytu w Polsce – nadawanie numeru PESEL

 • Wypełnij wniosek: wielkimi literami w alfabecie łacińskim. W miarę możliwości zachęcamy do wcześniejszego wypełnienia wniosku. Wniosek TUTAJ.
 • Dołącz zdjęcie – fotografia spełniająca wymogi polskiego dowodu osobistego (kolorowa fotografia na papierze fotograficznym w rozmiarach 35 mm x 45 mm (szerokość x wysokość) - szczegóły TUTAJ. Istnieje możliwość wykonania zdjęcia na miejscu.
 • Przy składaniu wniosku pobiera się odcisk palca.
 • PESEL zostanie nadany po ustaleniu tożsamości w oparciu o dostępne dokumenty, takie jak paszport, dowód osobisty, karta Polaka, prawo jazdy lub inny dokument ze zdjęciem. Jeżeli nie masz takiego dokumentu, numer PESEL zostanie nadany na podstawie Twojego oświadczenia.
 • Jeśli numer PESEL ma być nadany dla Twojego dziecka lub dziecka, którym się opiekujesz także musisz wypełnić wniosek i dołączyć jego zdjęcie. Dołącz także akt urodzenia i inne dokumenty, jeśli zabrałeś je z Ukrainy. Jeśli dziecko skończyło już 12 lat przyjdź z nim do urzędu.

Obywatele Ukrainy wnioskujący o nadanie numeru PESEL UKR (zgodnie z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa), mogą nieodpłatnie wykonać zdjęcie niezbędne do tego procesu.
Zdjęcie można wykonać w siedzibie studia fotograficznego FOTON Aleksander Głowski w Bydgoszczy, pod niżej wymienionymi adresami:
- ul. Podwale 12, 85-111 Bydgoszcz (Stare Miasto), w godz. od 9 do 18 – od 2 maja br.
- ul. M. Konopnickiej 28, 85-124 Bydgoszcz (Szwederowo), w godz. od 9 do 17 – od 4 maja br.

Osoba spóźniona na umówioną, za pośrednictwem e-kalendarza UMB wizytę, powyżej 5 minut nie będzie miała możliwości załatwienia swojej sprawy. Konieczne będzie umówienie nowego terminu wizyty. W miejsce osoby spóźnionej, przyjmowane będą osoby oczekujące na przyjęcie.

Załóż profil zaufany

Jeżeli masz 18 lat to w trakcie nadawania numeru PESEL załóż także profil zaufany. Umożliwi Ci załatwianie wielu spraw przez internet. Niektóre sprawy w Polsce można załatwiać wyłącznie w sposób elektroniczny np. złożyć wniosek o 500 + dla dziecka.

Czym jest profil zaufany?
To cyfrowe narzędzie autoryzacji, które umożliwia załatwianie spraw urzędowych online, bez wychodzenia z domu. W internecie pełni tę samą funkcję co dokument tożsamości i pozwala na podpisanie dokumentu elektronicznego, który uznawany jest tak jak podpis własnoręczny (tylko wobec podmiotów publicznych).

Jak założyć profil zaufany?
Profil zaufany założysz podczas nadawania numeru PESEL. Podczas rejestracji w urzędzie, zaznacz w formularzu zgodę na przekazanie danych do rejestru danych kontaktowych i potwierdzenie profilu zaufanego.
Pamiętaj, aby uzyskać profil zaufany, musisz mieć :

 • działający telefon komórkowy z numerem od polskiego operatora, którego jesteś wyłącznym użytkownikiem,
 • adres e-mail, z którego korzystasz.

Na podany adres e-mail otrzymasz login, a na numer telefonu komórkowego jednorazowe hasło umożliwiające aktywację twojego profilu zaufanego i ustalenie nowego hasła.

Zainstaluj aplikację mObywatel

Czym jest mObywatel?
To aplikacja z elektronicznym dokumentem Diia.pl, która pozwala potwierdzić Twoją tożsamość.

Kto może korzystać z aplikacji?
Z aplikacji mObywatel i dokumentu Дія пл (Diia.pl) może korzystać każdy, kto:

 • jest pełnoletni,
 • ma nadany numer PESEL,
 • przekroczył polską granicę po 24.02.2022 r.
 • ma założony profil zaufany,
 • ma smartfona z systemem Android (6.0 lub nowszy) lub iOS (13.0 lub nowszy).

Jak zainstalować aplikację mObywatel?

 1. Ściągnij aplikację mObywatel. Aplikacja dostępna jest wyłącznie w sklepach: App Store i Google Play.
 2. Uruchom aplikację mObywatel.
 3. Na ekranie głównym wybierz „Dodaj Diia.pl”
 4. Zapoznaj się z podstawowymi informacjami o aplikacji, zaakceptuj regulamin i politykę prywatności.
 5. Wprowadź nazwę dla swojego telefonu.
 6. Ustaw hasło do aplikacji.
 7. Przygotuj swój login i hasło, które zostały nadane dla profilu zaufanego.
 8. Wprowadź swój login i hasło dla profilu zaufanego.
 9. Otrzymasz SMS-a z jednorazowym kodem dostępowym.
 10. Wprowadź do aplikacji mObywatel kod z wiadomości SMS.
 11. Po chwili Twój dokument zostanie dodany.

Więcej na stronie: www.gov.pl/mobywatel/ua