logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Ku pamięci poległych i pomordowanych




W środę (27.09) w Dolinie Śmierci w Fordonie odbyły się uroczystości upamiętniające poległych i pomordowanych w okresie II wojny światowej. Udział w nich wziął m.in. zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz.


Fordońska Dolina Śmierci jest największą mogiłą zbiorową na terenie Bydgoszczy, stanowiąc zarazem najbardziej znany symbol martyrologii mieszkańców miasta. 84 lata temu, podczas pierwszych tygodni wojny stała się miejscem kaźni wielu mieszkańców Bydgoszczy i okolic. Fala represji i terroru, zgodnie z hitlerowskim planem, objęła wykształcone i wysoko postawione grupy społeczne i zawodowe, w których okupant upatrywał największe dla siebie zagrożenie. Byli to nauczyciele, lekarze, kapłani, prawnicy, rzemieślnicy i kupcy, policjanci i żołnierze. Jednak wśród zamordowanych w Dolinie Śmierci znajdowali się również przypadkowi mężczyźni, kobiety, a nawet dzieci.
- Mimo upływu lat ogrom tego okrucieństwa wciąż poraża. Za każdym razem, gdy przychodzi mi odwiedzić Fordońską Dolinę Śmierci zadaję sobie pytanie, jak silna musi być nienawiść, skłaniająca człowieka do zabójstwa bezbronnego, którego jedyną przewiną jest przyznawanie się do własnej ojczyzny? Ta tragiczna lekcja naszej lokalnej historii, pisana krwią w pierwszych dniach II wojny światowej, jest dzisiaj dla nas przestrogą, pokazującą do czego prowadzi propaganda, totalitaryzm i milcząca zgoda na rodzące się zło - mówił zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz.
- Obserwując zbrodnie wojenne dokonywane przez wroga za naszą wschodnią granicą widzimy, że nie uczymy się niestety na błędach przeszłości, wciąż ulegając pokusie zastępowania dialogu przemocą i zbrojnym starciem. Zawiodła nas nadzieja, że nie powtórzą się już nigdy zbrodnie, u źródeł których leży pogarda dla ludzkiego życia i ślepa nienawiść - dodał.
Środowe uroczystości odbyły się przy Wojskowej Asyście Honorowej. Odśpiewano hymn państwowy oraz złożono kwiaty pod pomnikiem. W uroczystościach wzięli udział reprezentanci władz rządowych, parlamentarzyści ziemi bydgoskiej, samorządowcy, przedstawiciele instytucji wojskowych, kościołów i organizacji społecznych, a także przedstawiciele szkół, przedszkoli oraz mieszkańcy.