logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Ulica Gdańska z każdym rokiem piękniejsza




Kapitalną metamorfozę przeszła kolejna pierzeja ulicy Gdańskiej pomiędzy ulicami Chocimską i Artyleryjską. Kamienice wzniesione na przełomie XIX i XX wieku znów zdobią reprezentacyjna ulicę odświeżonymi elewacjami, pełnymi architektoniczny detali. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


Zakończył się między innymi remont kamienicy z numerem 129. Modernistyczny budynek powstał około 1905 roku na planie zbliżonym do litery „C”. Podpiwniczona kamienica posiada 3 kondygnacje i dodatkowo użytkowe poddasze doświetlone przez dwie duże lukarny.

Symetryczna bryła budynku podkreślona jest wykuszem na wysokości I i II piętra. Pod nim umieszczono przejazd bramny z naświetlem. Cześć piwnic zaadaptowano na lokal użytkowy do którego z poziomu ulicy prowadzą schody.

Elewacja zdobiona jest opaskami okiennymi, boniowaniem, gzymsami. Część detali przywrócił zakończony remont. Obecnie budynek utrzymany jest w stonowanej biało-popielatej kolorystyce. Wymienione zostało także pokrycie części dachu.

Wcześniej zakończyły się remonty sąsiednich budynków. Blask odzyskała kamienica z numerem 127. Wzniesiono ją na planie zbliżonym do litery „L”. Budowę finalizowano w 1901 roku dla kupca kolonialnego i oberżysty Kazimierza Figurskiego, który początkowo prowadził przy ul. Gdańskiej zajazd. Budynek prezentuje formy architektury malowniczej. Charakterystycznymi elementami są dwa ryzality po obu stronach budynku zwieńczone strzelistymi szczytami, które ozdobiono ażurową konstrukcją drewnianą. Dodatkowo są zwieńczone iglicami.

Wyremontowana kamienica sąsiaduje również z odnowionym eklektycznym budynkiem z numerem 131 wzniesionym  w latach 1892-93.  Centralna część od strony frontowej zaakcentowana jest niewielkim ryzalitem. W parterze umieszczono łukowy  przejazd bramny stanowiący też wejście do kamienicy. Zdobią go m.in. półkolumny i płaskorzeźba. Parter budynku dekoruje również boniowanie. Otwory okienne zdobią paski i naczółki o zróżnicowanych formach. Gzyms pod linią dachu wspierają konsole.

Dzięki tym remontom cała pierzeja w tej części ulicy Gdańskiej ponownie zdobi ważną część Śródmieścia. W poprzednich latach odnowiono również elewację wielu innych historycznych gmachów w tym m.in. Muzeum Okręgowego i pałacyku w Lesie Gdańskim. W tym roku rozpoczęliśmy kompleksową rewitalizację placu Wolności.

Warto wiedzieć:
W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też  Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta.