Rewitalizacja pl. Kościeleckich. Ostatni etap prac. Raport nr 10

Trwają zaawansowane prace przy ostatnim etapie rewitalizacji placu Kościeleckich. Przebudowywana jest południowa jezdnia oraz chodniki po południowej stronie. Dzięki inwestycji to miejsce nie będzie też narażone na zalanie po intensywnych opadach.

W ostatnich miesiącach wykonawca zrealizował prawie cały zakres prac przy jezdni północnej oraz w centralnej części placu. Wszystkie prace prowadzone były z myślą o zachowaniu rosnących kasztanowców w jak najlepszej formie.

Pod jezdnią na wysokości biurowca wkopany został również duży zbiornik retencyjny na deszczówkę. Zgromadzona woda będzie wykorzystywana też do podlewania okolicznej zieleni w czasie braku opadów.

Teraz prace toczą się już tylko przy południowej jezdni. Wprowadzona została korekta tymczasowej organizacji ruchu, która zapewnia przejezdność jezdni co pozwala zachować płynny ruch w tej części Starego Miasta i lepiej koordynować prace z przebudową uliczek wokół Starego i Rybiego Rynku.

Obecnie trwa między innymi przebudowa kanalizacji deszczowej pod południową jezdnią. Wykonawca wymienił również część krawężników i przygotowuje się do ułożenia kamiennych płyt chodnikowych.

Na koniec wybrukowane zostaną jeszcze miejsca  postojowe na przystankach autobusowych i ułożona zostanie nowa nawierzchnia na jezdniach.

Cała inwestycja (rewitalizacja +zbiorniki retencyjne ) kosztują 12 mln zł. Zakończenie prac planowane jest latem.
Równocześnie rewitalizowane są  ulice sąsiadujące z placem. Obecnie prace kontynuowane są na ul. Grodzkiej w obrębie Rybiego Rynku.

Na chodnikach układane będą kamienne płyty otoczone opaskami, a na jezdniach rzędowa kostka. W tym samym stylu przebudowana zostanie także ul. Przy Zamczysku.

Inwestycja w liczbach:

• Wartość zadania: 9,4 mln zł