Przedstawiciele International Assistance Headquarters for Ukrainians w ratuszu

1 czerwca Zastępca Prezydenta Miasta Michał Sztybel spotkał się z przedstawicielami organizacji International Assistance Headquarters for Ukrainians

International Assistance Headquarters for Ukrainians (IAHU) - Centrala Pomocy Międzynarodowej dla Ukraińców - to globalne stowarzyszenie funduszy filantropów, organizacji, środowisk biznesowych, mediów, agencji rządowych i izb handlowych z 64 krajów świata. Centrala powstała, aby móc szybko reagować i pomagać Ukraińcom w następujących obszarach: przekazywanie informacji na temat realiów wojny na Ukrainie, współpraca z mediami światowymi; doradztwo i pomoc organizacyjna w zakresie logistyki, osiedlenia i prowadzenia gospodarstwa domowego dla uchodźców; organizacja pomocy humanitarnej dla lekarzy, wojskowych, uchodźców z całego świata na Ukrainę i za granicę.

W skład delegacji weszli: Hanna Krysiuk – prezes Business Woman Club, szefowa IAHU, Wasyl Chmelyuk – p.o. prorektora ds. pracy naukowej i pedagogicznej, działalności międzynarodowej i inwestycji Państwowej Wyższej Szkoły Podatkowej, Witalij Rusanow - koordynator IAHU, przedstawiciel Ukraińskiej Izba Przemysłowo-Handlowej za granicą, doradca szefa Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej, oraz Yana Konyok – koordynator działań projektowych IAHU oraz projektu środowiskowego „Greening of the Planet”.

Spotkanie poświęcone było między innymi sytuacji na Ukrainie, możliwościom nawiązania współpracy B2B i prowadzenia projektów edukacyjnych na Ukrainie pod patronatem władz lokalnych w Bydgoszczy, dostarczaniu pomocy humanitarnej oraz nawiązywaniu współpracy pomiędzy miastami z Polski i Ukrainy.

Goście przedstawili prezentacje pokazujące bieżącą sytuację na Ukrainie, skalę zniszczeń, także instytucji, które reprezentują, a także plany ich odbudowy. Przedstawiciele IAHU obejrzeli także film na temat działań pomocowych prowadzonych przez Bydgoszcz w związku z wojną w Ukrainie.