Spotkanie z uczestnikami projektu „Synteza sztuk i ludzi” w bydgoskim ratuszu

9 maja odbyło się spotkanie z uczestnikami projektu „Synteza sztuk i ludzi” w bydgoskim ratuszu. W ramach projektu, którego inicjatorem jest Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, studenci z Ukrainy i Litwy wraz ze studentami bydgoskimi realizują wspólną międzynarodową wystawę w Galerii Miejskiej bwa w dniach 5-11 maja 2018 roku.

Projekt kierowany jest do studentów kierunków artystycznych z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Uniwersytetu Technologicznego w Kownie (Litwa) oraz Chmielnickiego Narodowego Uniwersytetu (Ukraina), a także młodzieży, Polonii z Kowna, Okręgu Chmielnickiego i Winnickiego. Tematem przewodnim projektu jest dialog międzykulturowy poprzez sztukę.  Stanowi on pretekst do współpracy młodzieży z 3 krajów na rzecz budowania przyjaznych, międzynarodowych relacji i odkrywania wspólnych korzeni. Projekt zakłada wykłady i warsztaty dla studentów, których zwieńczeniem jest wystawa prac artystycznych w Galerii Miejskiej bwa, połączona z koncertem studentów Akademii Muzycznej.

Wydarzenie otrzymało dofinansowanie w konkursie o współfinansowanie projektów mających szczególne znaczenie dla promocji i rozwoju współpracy międzynarodowej Miasta Bydgoszczy.

Z gośćmi spotkał się Marek Iwiński, Plastyk Miejski, opowiedział o działaniach i roli, jaką odgrywa w Mieście Plastyk Miejski. Pan Marek Iwiński przedstawił prezentację, dotyczącą rewitalizacji Śródmieścia i Fordonu, zaprezentował także przykłady licznych interwencji, które doprowadziły do poprawy estetyki Bydgoszczy.

Podczas spotkania dyskutowano o sposobach poprawy wizerunku miasta, o roli reklamy w przestrzeni publicznej, a także o tym w jaki sposób edukować, aby zmieniać myślenie mieszkańców.