Bydgoszcz z nagrodą za wzorową współpracę międzynarodową z Chinami

Bydgoszcz otrzymała nagrodę za współpracę zagraniczną z chińskim miastem Ningbo. Nasi partnerzy docenili nas za zaangażowanie i dbałość o wzajemne stosunki pomiędzy miastami. Nagroda przyznana została podczas Międzynarodowej Konferencji Miast Partnerskich w Wuhan.

Ningbo jest miastem partnerskim Bydgoszczy od 2005 roku. To chińskie miasto to kolebka przemysłu - położone nad Morzem Wschodniochińskim w prowincji Zhejiang, Ningbo należy do jednych z najlepiej rozwiniętych miast w Chinach. Prowincję Zheijang zamieszkuje około 45 mln osób - z czego samo Ningbo - 5,43 mln. Ningbo słynie z portu morskiego, drugiego co do wielkości w kraju. W mieście znajdują się trzy strefy ekonomiczne o znaczeniu ogólnokrajowym, tzw. State-level Economic Development Zones, dzięki czemu Ningbo jest nie tylko prężnym ośrodkiem przemysłu stoczniowego, ale również silnym ośrodkiem przemysłu tekstylnego oraz prężnym ośrodkiem przemysłu chemicznego.  Podczas Międzynarodowej Konferencji Miast Partnerskich 2018 w chińskim Wuhan, Bydgoszcz otrzymała nagrodę właśnie za wzorową współpracę z Ningbo. Nagrodę w imieniu Prezydenta Bydgoszczy odebrała jego zastępczyni - Maria Wasiak.  Współpraca międzynarodowa pomiędzy Bydgoszczą a Ningbo, oprócz wielu wizyt studyjnych związanych z wymianą doświadczeń na polu m. in. z gospodarki komunalnej, transportu publicznego i edukacji, to także spotkania dotyczące wspierania przedsiębiorczości ze strony samorządu. Oba miasta podpisały w zeszłym roku list intencyjny w sprawie współpracy na płaszczyźnie edukacji. W Bydgoszczy gościła m. in. Fang Xiaohung, zastępca dyrektora generalnego Budownictwa Miejskiego, Komisji Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych. Przyjechali do nas także XU Pingyuan, zastępca dyrektora generalnego z Biura Spraw Międzynarodowych w Ningbo, Yu Youqi, dyrektor departamentu tegoż Biura, a także Yang Xiaobo, dyrektor departamentu z  Biura Edukacji w Ningbo, Jiang Haibo (Stowarzyszenie Miasta Ningbo ds. Przyjaźni Międzynarodowej) oraz Hu Shiyi (Komisja Handlowa Miasta Ningbo).  Z kolei nasze miasto zaprezentowało się w Ningbo m. in. podczas Forum Burmistrzów Europy Centralnej i Wschodniej w Chinach. Wtedy pochwaliliśmy się osiągnięciami m. in. w edukacji ekologicznej.