logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

To nie czas na pilotaż zdrowia i życia Polaków
Pod takim hasłem Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski” apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie powszechnego utworzenia przygotowanych przez samorządy punktów szczepień. Bydgoszcz przygotowała 9 takich punktów. Można w nich w ciągu tygodnia zaszczepić 18 tysięcy mieszkańców Bydgoszczy.


W swoim liście samorządowcy piszą m.in., że z radością przyjęli informację z końca marca, że od 19 kwietnia w każdym powiecie mają zostać uruchomione przez samorządy masowe punkty szczepień.

- Ustaliliśmy m.in. szacowaną minimalną liczbę szczepień w danych punktach i potrzebne kwalifikacje personelu. Samorządy rozpoczęły organizację odpowiedniej infrastruktury, a co ważniejsze kontraktowanie potrzebnego personelu. Upewniano nas, że szczepionek będzie pod dostatkiem (...) - piszą. - Z niedowierzaniem przyjęliśmy kolejny komunikat rządu, że punkty będą weryfikowane i że nie będą funkcjonować od 19 kwietnia, ale że najpierw rząd uruchomi pilotaż. To nie czas na pilotaże zdrowia i życia Polaków. My potrafimy zaszczepić mieszkańców naszych gmin i miast – potrzebujemy jedynie szczepionek - zaznaczają. 

- W tak kluczowej sprawie, jaką jest program szczepienia Polaków przeciw COVID-19 potencjał samorządów jest zbyt mało wykorzystywany. Apelujemy o dotrzymanie zasad tworzenia powszechnych punktów szczepień w każdym powiecie przez samorządy dla dobra mieszkańców Polski. Apelujemy o współdziałanie przy walce z pandemią - kończą samorządowcy. 

Przypominamy, że zachęcona deklaracjami premiera Mateusza Morawieckiego Bydgoszcz przygotowała 9 masowych punktów szczepień w różnych częściach miasta. Potencjał wszystkich punktów, a wiec zdolność szczepienia bydgoszczan, wynosi 18 tysięcy tygodniowo. To - w połączeniu z już działającymi w mieście 58 punktami szczepień - daje możliwość zaszczepienia 35 tysięcy mieszkańców Bydgoszczy tygodniowo. 

- Chcemy, by mieszkańcy Bydgoszczy zostali zaszczepieni jak najszybciej. Dlatego po deklaracji premiera Morawieckiego zaangażowaliśmy się w przygotowanie punktów szczepień masowych i dziś czekamy już tylko na szczepionki. Bardzo nas niepokoją medialne doniesienia, że takich punktów ma być w naszym mieście zdecydowanie mniej niż przygotowaliśmy. Wszyscy chcemy wrócić do normalnego życia, bez szczepień ten powrót oddala się w czasie - mówi zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz. 

Informacja o punktach szczepień masowych przygotowanych przez Miasto znajduje się TUTAJ.

Pełna treść listu samorządowców do prezesa Rady Ministrów TUTAJ.