Domowe KTG dla kobiet w ciąży

Prezydent Miasta podjął decyzję o kontynuacji badania KTG, które cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Pierwszy raz usługę uruchomiono w 2022 roku.
KTG - czyli kardiotokografia - to badanie monitorujące pracę serca nienarodzonego dziecka i czynności skurczowe macicy. Wykonywane jest za pomocą niewielkiego urządzenia umieszczonego na brzuchu kobiety.
Do realizacji usługi medycznej wykorzystany jest System KTG Sigmafon/System certyfikowany, cyfrowy, bezprzewodowy System składający się z sond FHR i TOCO, oprogramowania sterująco-retransmisyjnego oraz aplikacji Carebits i Carebits Doctor. Dzięki temu kobieta ciężarna ma możliwość wykonania badania KTG samodzielnie w domu.
Ponadto całodobowa opieka Centrum Monitoringu Położniczego na bieżąco autoryzuje badania pacjentek, ale również pozostaje do ich dyspozycji, udzielając porad lekarskich.
W latach 2022-2023 usługa przeznaczona była dla kobiet ciężarnych, po 30 tygodniu ciąży pojedynczej. W roku 2024 dla kobiet po 34 tygodniu ciąży - jest to szczególnie ważne w przypadku bezpiecznego prowadzenia ciąży tzw. średniego ryzyka (ciąże cukrzycowe, z nadciśnieniem tętniczym, in vitro, po 40 roku życia) ale również ciąż fizjologicznych.
W ramach usługi każdego roku wykonywanych jest 100 bezpłatnych badań dla ciężarnych mieszkających w Bydgoszczy. Budżet Miasta na realizację usługi w latach 2022-2024: 299.000 zł.

Jak to działa?

Kobieta w ciąży zgłasza się do Biura ds. Zdrowia i Polityki Społecznej (telefonicznie nr tel. 525858904 lub mailowo bzs@um.bydgoszcz.pl), celem złożenia wniosku. Po jego weryfikacji otrzymuje kod dostępu do usługi, dzięki któremu zdalnie zamawia urządzenie KTG.
Ciężarna otrzymuje urządzenie na wskazany adres.
Zgodnie z instrukcją przeprowadza badanie.
Wynik wykonanego badania jest analizowany przez najnowocześniejsze algorytmy by następnie trafić w ręce personelu medycznego, który po dodatkowej analizie dokonuje autoryzacji badania.
Wynik jest dostępny po ok 15 minutach od zakończenia badania.
Wynik badania jest przesyłany równocześnie do pacjentki jak również do lekarza prowadzącego lub położnej.
W przypadku wykrycia nieprawidłowości, pacjentka natychmiastowo jest kierowana do najbliższego szpitala.

wniosek do pobrania