Z orzeczeniem z ZUS dotyczącym zdolności do pracy oprócz prawa do uzyskiwania świadczeń rentowych związanych jest również szereg ulg i uprawnień. Osoby, które nie uzyskały orzeczenia z ZUS w celu możliwości korzystania z uprawnień przysługujących osobom niepełnosprawnym powinny wystąpić o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Orzeczenia wydane przez komisje lekarskie MON, MSWiA i KRUS po 1 stycznia 1998 r. nie stanowią podstawy do zaliczenia osób, których orzeczenia te dotyczą, do osób niepełnosprawnych. Te osoby, jeśli chcą być traktowane jako osoby niepełnosprawne w rozumieniu art.62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, również powinny wystąpić z wnioskiem do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, w celu uzyskania stopnia niepełnosprawności.
Niżej wymienione orzeczenia są równoważne, jednakże nie dają uprawnień jednakowych.
Dawny system orzecznictwa – | System orzecznictwa od 1 września 1997 r. | |
Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS – rentowe | Orzeczenie Powiatowego Zespołu ds. Orzekania – | |
I grupa inwalidzka | Całkowita niezdolność do pracy | Znaczny stopień niepełnosprawności |
II grupa inwalidzka | Całkowita niezdolność do pracy | Umiarkowany stopień niepełnosprawności |
III grupa inwalidzka | Częściowa niezdolność do pracy | Lekki stopień niepełnosprawności |
Na podstawie, jakich dokumentów jest wydawane orzeczenie o stopniu niepełnosprawności?
Wniosek o wydanie orzeczenia powinien zawierać: imię i nazwisko wnioskodawcy, datę urodzenia, adres zamieszkania, numer PESEL, cel uzyskania orzeczenia, uzasadnienie wniosku (czyli określenie sytuacji społecznej i zawodowej, informacje o tym, czy osoba ta ubiegała się poprzednio o ustalenie niepełnosprawności i czy pobiera świadczenia z ubezpieczenia społecznego).
Poza tym wymagane są:
- zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką lekarską znajduje się wnioskodawca (powinno być wydane nie wcześniej niż na 30 dni przed dniem złożenia wniosku),
- inne dokumenty, w tym medyczne, umożliwiające ocenę stopnia niepełnosprawności,
- jeśli wniosek dotyczy uzupełnienia orzeczenia, o niezbędne wskazania, bez których dana osoba niepełnosprawna nie może skorzystać z jakiejś ulgi, składa ona oświadczenie o posiadaniu prawomocnego orzeczenia, ale bez wymaganych wskazań,
- jeżeli osoba posiada ważne orzeczenie, np. o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów lub orzeczenie o niezdolności do pracy, stopień jej niepełnosprawności określa się na podstawie przedłożonych dokumentacji i badania lekarskiego.
Gdzie należy składać wniosek i skąd można pobrać jego druk?
Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności
ul. Toruńska 272
85-831 Bydgoszcz
tel.: 52 340 15 13
fax: 52 341 94 20
e-mail: pzoon.bydgoszcz@mopsbydgoszcz.pl
www.mopsbydgoszcz.org.pl
Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności wydaje orzeczenia o:
Znacznym stopniu niepełnosprawności – zalicza się do niego osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej
i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Umiarkowanym stopniu niepełnosprawności – zalicza się do niego osobę o naruszonej sprawności organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającej czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.
Lekkim stopniu niepełnosprawności – zalicza się do niego osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.
Zaliczenie do stopnia niepełnosprawności może być orzeczone na stałe lub okresowo.
Do kogo można odwołać się, gdy nie zgadzamy się z opinią orzecznika?
Postępowanie o ustalenie niepełnosprawności jest dwuinstancyjne. Od orzeczenia wydanego przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności przysługuje prawo wniesienia odwołania w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia za pośrednictwem Powiatowego Zespołu, który wydał orzeczenie do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.
Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności
ul. Konarskiego 1–3, pok. 42, piętro 4, budynek B
85-066 Bydgoszcz
tel.: 52 349 75 16
fax: 52 349 75 18
www.bydgoszcz.uw.gov.pl
e-mail: wzon@bydgoszcz.uw.gov.pl
Od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu przysługuje odwołanie do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w ciągu 30 dni od doręczenia orzeczenia za pośrednictwem Wojewódzkiego Zespołu, który wydał orzeczenie.
Sąd Okręgowy w Bydgoszczy
VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
ul. Toruńska 64 a
85-023 Bydgoszcz
tel.: 52 32 62 725
Orzekanie o niepełnosprawności dzieci do lat 16
Zespół ds. orzekania o niepełnosprawności zajmuje się również orzekaniem o niepełnosprawności dzieci do lat 16.
Zespół orzeka na podstawie:
- opinii wydanej przez lekarza leczącego – pierwsze kroki należy więc skierować do specjalisty opiekującego się dzieckiem,
- dokumentacji medycznej,
- badania przeprowadzonego przez lekarza orzecznika składu orzekającego.
Gdzie należy składać wniosek i skąd można pobrać jego druk?
Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności
ul. Toruńska 272
85-831 Bydgoszcz
tel.: 52 340 15 13
fax: 52 341 94 20
e-mail: pzoon.bydgoszcz@mopsbydgoszcz.pl
www.mopsbydgoszcz.org.pl
Procedura ubiegania się o orzeczenie o niepełnosprawności oraz tryb odwoławczy w tym zakresie są takie same jak w przypadku ubiegania się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Definicja Niepełnosprawności dzieci do 16 roku życia
Osoby, które nie ukończyły 16 roku życia zaliczane są do osób niepełnosprawnych, jeżeli mają naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną o przewidywanym okresie trwania powyżej 12 miesięcy, z powodu wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu, powodującą konieczność zapewnienia im całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne osobie w danym wieku.