Tołoka to słowo, które oznacza dawny, słowiański obyczaj pomocy sąsiedzkiej na wsi. Przetrwał do drugiej połowy XX wieku. W razie konieczności wykonania pilnej pracy, która przerastała możliwości zainteresowanego, zapraszano do pomocy całą wieś. Tołoka rozpoczynała się od poczęstunku, często z muzyką i tańcami. Kończyła się również obfitym poczęstunkiem z jadłem i napojem. Taki obyczaj istniał także w czasach staropolskich. Pisał o nim Mikołaj Rej w „Krótkiej rozprawie między panem, wójtem a plebanem”.
Świętowanie odbywało się ma ul. Mostowej oraz barce Lemara, zacumowanej przy Rybim Rynku. Podczas jarmarku ukraińskiego można było spróbować kuchni ukraińskiej, ale też nabyć wybory rękodzieła oraz posłuchać muzyki. Dzieci mogły spędzić czas w specjalnej strefie w amfiteatrze przy spichrzach Muzeum Okręgowego na Mostowej. Wieczorem na ulicy Mostowej odbyła się projekcja filmu „Tołoka”, opartego na wierszu Tarasa Szewczenki. Również na ulicy Mostowej odbył się koncert kultowej ukraińskiej kapeli TNMK – Tanok na majdani Kongo. Podczas wieczoru muzycznego wystąpił duet Natasza & Kroschel oraz Remi Vein.
Przez cały czas trwania wydarzenia można było wspomóc walczącą Ukrainę np. kupując towary stworzone przez ukraińskich artystów. Zbierano także dary dla uchodźców mieszkających w Polsce.