Wymiana polsko-niemiecka: II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy oraz Geschwister-Scholl-Gymnasium z Mannheim

Współpracę ze szkołą z Niemiec udało się nawiązać dzięki Piotrowi Piłkowskiemu, prezesowi Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Mannheim.

W czerwcu zeszłego roku II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy gościło wicedyrektora i nauczyciela ze szkoły w Mannheim. Odbyło się wówczas spotkanie z Iwoną Waszkiewicz, zastępcą Prezydenta, goście zwiedzili nasze miasto i poznali funkcjonowanie szkoły. Przeprowadzono również „burzę mózgów” z  uczniami na temat projektu, który mógłby być wspólnie realizowany. Wybór padł na  propozycję, który została zatytułowana: „Co nas łączy, co nas dzieli?”. Uczestnicy spotkania z Panią Prezydent Iwona Waszkiewicz (28 maja br.) stwierdzili, że więcej nas łączy niż dzieli, np. wiele wspólnych cech mają nasze języki. Uczestnikami wymiany w Bydgoszczy jest pięciu uczniów z Niemiec oraz dwóch nauczycieli. Uczniowie mieszkają u bydgoskich rodzin. W programie pobytu poza pracą nad projektem (m. in. warsztatów z gwary bydgoskiej), planowane jest zwiedzanie naszego miasta szlakiem TeH2O, wyjazd do Torunia, Sztutowa oraz Trójmiasta, gdzie uczniowie będą zbierać materiały do  projektu. Rewizyta w Mannheim planowana jest w grudniu tego roku. Projekt otrzymał dofinansowanie z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.