Przyjechali do Bydgoszczy, aby promować ukraińską kulturę

11 września zastępca prezydenta Michał Sztybel gościł w ratuszu młodzież z miasta partnerskiego Czerkasy, która przyjechała do Bydgoszczy, by promować zrealizowane z rówieśnikami z Polski przedstawienie muzyczne o nazwie „Wodograj”. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach współfinansowania projektów mających szczególne znaczenie dla promocji i rozwoju współpracy międzynarodowej Miasta Bydgoszczy.

Młodzież z miasta partnerskiego Czerkasy przyjechała do Bydgoszczy po raz pierwszy. Na kilka najbliższych dni zaplanowali zwiedzanie naszego miasta i korzystanie z atrakcji turystycznych. Zastępca prezydenta Michał Sztybel zachęcał do zwiedzania muzeów, malowniczych miejsc nad Brdą oraz zabytkowej części naszego miasta. Ukraińska młodzież przyjechała do Polski, żeby przygotować i wystawić na scenie, wspólnie z polskimi kolegami widowisko muzyczne pt. „Wodograj” ilustrowane piosenkami tragicznie zmarłego ukraińskiego artysty Wołodymyra Iwasiuka. Spektakl utrzymany będzie w konwencji teatru faktu i ma stanowić swoistą kompilację wspomnień, listów, wypowiedzi oraz informacji zebranych wcześniej przez uczestników projektu i dotyczących faktów z ostatniej dekady życia przedwcześnie zmarłego artysty.

Praca nad spektaklem przebiegała pod okiem ukraińskiego reżysera, Pawła Gonczarowa, na co dzień pracującego w Czerkaskim Akademickim Muzyczno-Dramatycznym Teatrze oraz prowadzącego Pracownię Aktualnej Twórczości , w ramach której realizuje przedsięwzięcia z udziałem młodzieży. Reżyser związany jest z dwoma ukraińskimi miastami partnerskimi Bydgoszczy: urodził się i wychował w Krzemieńczuku, od dwudziestu lat natomiast mieszka i pracuje w Czerkasach. Niezwykle istotna jest strona muzyczna przedstawienia. Utwory Wołodymyra Iwasiuka wykonywane są z subtelną i skromną aranżacją opartą na instrumentach akustycznych, głównie strunowych (gitara, skrzypce, wiolonczela). Za inspirację muzyczną posłużyła aranżacja instrumentalna z płyty ukraińskiego wykonawcy, Tarasa Czubaja pt. „Nasz Iwasiuk”. Wszystkie piosenki są wykonywane w duetach w dwóch językach.