W szóstej edycji Mistrzostw brało udział blisko 3000 uczestników w wieku od 11 do 18 lat reprezentujących 21 państw i miast z 4 kontynentów (Europy, Azji, Afryki i Ameryki Północnej). Reprezentacja Bydgoszczy, w której byli zawodnicy w wieku od 14 do 18 lat wypadła najlepiej ze wszystkich dotychczasowych edycji, a wszyscy zawodnicy wrócili do domu z medalami.
Rewelacyjnie wypadli pływacy z MUKS Piętnastka. Troje podopiecznych trenera Bartosza Ronkiewicza zdobyło 20 medali (5 złotych, 6 srebrnych, 9 brązowych).
Komplet medali zdobyli siatkarze Chemika. Trener Krzysztof Kowalczyk zgłosił swój zespół do rozgrywek halowych i siatkówki plażowej. Bydgoszczanie wygrali rywalizację na hali zwyciężając we wszystkich meczach po 3:0 z zespołem Vigili (Włochy), Tebessarem (Algieria), Zadarem (Chorwacja), Pieve (Włochy). W półfinale pokonali Vigili 3:0 (25:13, 25:15, 25:15) a w finale Pieve 2:0 (25:17, 25:19). Ci sami zawodnicy podzieleni na pary rywalizowali w turnieju siatkówki plażowej. Spisali się rewelacyjnie zajmując cztery pierwsze miejsca.
Strzelcy CWZS Zawisza - Klub Strzelecki w konkurencji karabinu pneumatycznego 40 strzałów pod opieką trener Anny Trybuchowicz - Anaszewicz zdobyli indywidualnie 3 medale (srebro, brąz). Drużynowo bydgoszczanie zdobyli srebro.
W ramach zawodów odbył się również mecz pokazowy taekwondo Włochy - Polska. Bydgoszcz reprezentowali zawodnicy z UKS 10 Bydgoszcz oraz MUKS Piętnastka Bydgoszcz. Po ambitnej walce triumfowali Włosi, a nasi zawodnicy zakończyli udział ze srebrnymi medalami.
Reprezentacja Bydgoszczy złożyła również kwiaty pod tablicą Józefa Wybickiego, twórcy Pieśni Legionów Polskich we Włoszech - późniejszego hymnu narodowego Mazurka Dąbrowskiego.
To właśnie w Reggio Emilia w 1797 r. odbyła się pierwsza premiera naszego hymnu polskiego. Nasza reprezentacja odśpiewała hymn, wzbudzając zainteresowanie i aplauz Włochów.
Szczegółowe informacje o wydarzeniu można znaleźć TUTAJ.
Warto wiedzieć:
Umowa o współpracy z miastem Reggio Emilia została podpisana w 1962 roku. Reggio Emilia to 133-tysięczne miasto położone w północnych Włoszech, w regionie Emilia-Romania, na Nizinie Padańskiej. Emilia-Romania, kraina żyznej ziemi uprawnej, zabytkowych miast i przemysłu, jest jednym z najlepiej rozwiniętych regionów we Włoszech. W Reggio Emilia znajduje się port lotniczy, węzeł kolejowy i drogowy. To również ważny ośrodek kulturalny; w mieście znajdują się liczne muzea (m.in. Muzeum Wina z urządzeniami do produkcji), katedry, kościoły: Madonna della Ghiara (XVI w.), Basylica di San Prospero (XVI w., XVII w.); pałace: del Capitano (XIII w.), Busetti (XVII w.). Miasto ma szczególne znaczenie dla Polaków – tu powstał “Mazurek Dąbrowskiego”, a fakt ten upamiętnia istniejące w mieście Muzeum Hymnu Polskiego.