logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Wróciły mrozy. Zwróćmy uwagę na osoby bezdomne i potrzebujące
Do Bydgoszczy znów zawitały mrozy, które utrzymają się przez najbliższe dni. W nocy temperatura może spaść nawet poniżej -10 st. Celsjusza. W tym okresie warto zwrócić szczególną uwagę na osoby bezdomne i potrzebujące, którym grozi wychłodzenie, a nawet utrata zdrowia i życia. Nie bądźmy obojętni.


Straż Miejska od kilku lat realizuje program Bezdomność. Co roku na jesień aktualizuje tzw. mapę bezdomności i odwiedza te miejsca zimą - zawsze, kiedy temperatura spadnie poniżej zera. Ale nie wszyscy bezdomni mają „stałe” miejsca pobytu, dlatego bywa, że ciężko ich zlokalizować. Właśnie dlatego tak ważna jest pomoc mieszkańców. Razem ze strażą apelujemy do bydgoszczan o zgłaszanie przypadków przebywania osób bezdomnych w miejscach, w których może im grozić wychłodzenie organizmu. Zgłoszenia przyjmowane są pod całodobowym numerem alarmowym Straży Miejskiej 986, która tylko od początku tego roku interweniowała w tej sprawie 113 razy.

Nocleg dla osób w potrzebie

Osoby bezdomne i szukające pomocy mogą zgłaszać się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na Wyżynach (ul. Kapuściska 10) lub bezpośrednio do schronisk, odpowiednio na ul. Fordońską 422 (mężczyźni) lub na ul. Polanka 9 (kobiety). Od zeszłego roku, przy ul. Fordońskiej funkcjonuje również noclegownia, z której każdy może skorzystać. Nie potrzeba tam żadnych zaświadczeń ani decyzji administracyjnych. Bezdomni otrzymają ciepły posiłek i miejsce do spania.

Ciepłe posiłki
Istotnym elementem pomocy dla osób w potrzebie jest możliwość korzystania z posiłków. Bezdomni korzystający z posiłków w ramach programów finansowanych ze środków budżetowych posiadają decyzję z ośrodka pomocy społecznej, jednak dla tych bezdomnych, którzy nie przebywają w schroniskach i nie chcą „rejestrować się” możliwość tą zapewniają na terenie miasta następujące jadłodajnie:

•    Stołówka PCK – ul. Floriana 18,
•    Kuchnia dla ubogich im. Brata Alberta – ul. Koronowska 18,
•    Jadłodajnia Betlejem – ul. Drukarska 6,
•    Jadłodajnia Stowarzyszenia św.  Wincentego  a Paulo – ul. Ossolińskich 2,
•    Jadłodajnia Centrum Chrześcijańskiego Misji Betezda – ul. Czartoryskiego 12.

Jadłodajnie prowadzone przez MOPS, w których wymagana jest decyzja, znajdują się przy ulicy Ogrodowej 9 oraz Toruńskiej 272.

Dodatkowo działają w Bydgoszczy tzw. jadłodzielnie przy ul. Gdańskiej 79, przy kampusie WSG (ul. Garbary 3) oraz w Fordonie przy ul. Piekary. Zazwyczaj są to punkty bardzo dobrze znane bezdomnym. Jeśli mamy w domu za dużo jedzenia, zamiast je wyrzucać warto przynieść do jednej z tych jadłodzielni – tam żywność na pewno się nie zmarnuje.