Trudny czas dla bydgoskiej edukacji

Prezydent apeluje do rodziców i uczniów o odpowiedzialność w trudnym czasie powrotu do szkół. Zachowanie bezpieczeństwa i ostrożności pozwoli ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Miasto, dyrektorzy oraz kadra pedagogiczna dołożyli wszelkich starań, aby zapewnić uczniom jak najlepsze warunki do nauki, zgodne z zaleceniami sanitarnymi.

- Nowy rok szkolny to wyzwanie dla nas wszystkich. W jednostkach oświatowych prowadzonych przez miasto Bydgoszcz naukę rozpoczyna 42 751 uczniów. Bezpieczeństwo każdego dziecka jest dla nas priorytetem – pisze w swoim liście do rodziców Prezydent Rafał Bruski.

Miasto przez ostatnie tygodnie wypracowywało wspólnie z dyrektorami oraz służbami sanitarnymi rekomendacje dla wszystkich placówek oświatowych funkcjonujących w Bydgoszczy na rok szkolny 2020/2021.

- Dyrektorzy szkół starali się tak zorganizować pracę swojej placówki, aby zapewnić bezpieczeństwo uczniom i nauczycielom. Wprowadzili procedury dotyczące zachowania dystansu społecznego, noszenia maseczek, dezynfekcji rąk, sal lekcyjnych, zachowań na przerwach, przemieszczania się po budynku itp. Wprowadzenie i przestrzeganie procedur jest uciążliwe. Pamiętajmy jednak,  że wszyscy musimy dołożyć starań, by uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy oświaty, a także ich rodziny, byli bezpieczni  – dodaje prezydent Rafał Bruski.

Pełna treść pisma znajduje się TUTAJ.

Prezydent podkreśla również zaangażowanie i trud, jaki dyrektorzy szkół i placówek oświatowych włożyli w przygotowanie swoich szkół i przedszkoli do rozpoczęcia roku szkolnego 2020/21 w systemie stacjonarnym.

- Wytyczne MEN, MZ i PIS są ogólne i nie dały Państwu wszystkich odpowiedzi na nurtujące i ważne pytania.Tym samym scedowano na Państwa barki obowiązek podejmowania bardzo trudnych decyzji. Dziękuję za ciężką pracę jaką wykonaliście przygotowując procedury, regulaminy dla szkół  tak, aby w największym stopniu zabezpieczyć uczniów przed wirusem – mówi prezydent Rafał Bruski.