logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Miejski program in vitro: mamy kolejnych małych bydgoszczan!
Dzięki funkcjonowaniu programu leczenia niepłodności metodą in vitro w Bydgoszczy rodzą się kolejne dzieci. Od początku trwania programu zakwalifikowało się do niego niemal 150 par. Wiemy, że urodziło się już 11 dzieci. Program trwa do końca 2022 roku.


Chętni mieszkańcy naszego miasta mogą zgłaszać się do klinik, które realizują Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Są to Klinika Zdrówko oraz Gameta-Szpital. Zostały one wybrane w konkursie na realizatorów programu polityki zdrowotnej. Jego głównymi celami, oprócz wsparcia leczenia niepłodności metodą in-vitro, jest także obniżenie kosztów leczenia niepłodności ponoszonych przez pacjentów, poprawa dostępu do usług medycznych w zakresie leczenia niepłodności dla mieszkańców Bydgoszczy i poprawa trendów demograficznych w mieście. Miasto na ten cel planuje przeznaczyć 2 mln złotych.

Program jest skierowany do mieszkańców Bydgoszczy. Już 150 par zakwalifikowało się do Programu, korzystając z 5 tys. zł dofinansowania. Do końca grudnia, dzięki programowi uzyskano 37 ciąż, z czego 16 w 2019 roku i 21 ciąż w 2020 roku. Wiemy o urodzeniu się 11  dzieci. Jednak pary biorące udział w Programie nie mają obowiązku zgłaszania urodzeń, co oznacza, że dzieci może być więcej. Informowanie realizatorów o urodzeniach zależy wyłącznie od własnej inicjatywy pacjentów.

Zgodnie z treścią Programu do udziału w nim mogą zostać zakwalifikowane pary, które spełniają następujące wymogi:
- wiek kobiety mieści się w przedziale 20-43 (wg rocznika urodzenia);
- spełniają ustawowe warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub przystąpienia do procedury dawstwa zarodka;
- są mieszkańcami Bydgoszczy;
- wyraziły zgodę na samodzielne pokrycie kosztów przechowywania kriokonserwowanych zarodków oraz ich ewentualnych kriotransferów.

Informacje dla par, które chciałyby skorzystać z Programu:

Pary spełniające kryteria określone w Programie powinny zgłosić się bezpośrednio do wybranej przez siebie kliniki – gdzie czeka ich kwalifikacja pod względem medycznym. Wizyta kwalifikacyjna jest bezpłatna. Zainteresowane pary prosimy o umawianie się na wizytę kwalifikacyjną do Programu telefonicznie:
Klinika Zdrówko, tel. 52 375 25 07 (pn-pt, w godz. 8-14 i 18-20)
Gameta-Szpital, tel. 42 645 77 77 (pn-pt 8-20, sb 8-15)

Na wizytę kwalifikacyjną należy przynieść posiadaną dokumentację medyczną, w trakcie wizyty lekarz omówi całą procedurę leczenia, odpowie na wszelkie pytania i przekaże dokumentację niezbędną do podjęcia leczenia.

Program obejmuje:
• dofinansowanie w wysokości do 5000 zł do części klinicznej i biotechnologicznej jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego;
• dofinansowanie w wysokości do 5000 zł części klinicznej i biotechnologicznej jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa innego niż partnerskie (z wykorzystaniem żeńskich komórek rozrodczych lub męskich komórek rozrodczych);
• dofinansowanie w wysokości do 2000 zł do części klinicznej jednej procedury dawstwa zarodka (adopcji zarodka) w ramach dawstwa innego niż partnerskie, przy czym do części klinicznej zaliczają się również koszty przechowywania, przetwarzania, dystrybucji i zastosowania zarodka uzyskanego od dawców.