logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

LEONARD PIETRASZAK



Złożył swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów w 2012 roku.

Urodził się 6 listopada 1936 w Bydgoszczy. Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych, filmowych i telewizyjnych. 

Dzieciństwo spędził w Bydgoszczy – mieszkał w domu przy ul. Gdańskiej 95, a po 1945 roku przy ul. Grunwaldzkiej 38. Jest absolwentem bydgoskiego III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza. Po zakończeniu liceum był instruktorem ds. prenumeraty prasy zakładowej w bydgoskim Ruchu. 19 czerwca 1959 zadebiutował jako aktor w teatrze, a rok później ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi. W latach 1960–1962 był aktorem Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, a od 1962 do 1965 roku aktorem Teatru Polskiego w Poznaniu. Następnie występował w teatrach warszawskich: w Teatrze Klasycznym, Teatrze Komedii i w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza.

Popularność przyniosły mu role w serialach telewizyjnych: wystąpił jako Krzysztof Dowgird w serialu „Czarne chmury” oraz jako doktor Karol Stelmach, przyjaciel głównego bohatera – inż. Stefana Karwowskiego w „Czterdziestolatku”. Zagrał także w filmie „Vabank”, gdzie wcielił się w rolę niezapomnianego bankiera Gustawa Kramera. Można go zobaczyć także w takich filmach jak „Krobnika wypadków miłosnych”, „ Trójkąt bermudzki”, „Rodzina Połanieckich”, Kingsajz”, Złoto dezerterów”, „Daleko od szosy” czy „ Kariera Nikodema Dyzmy”. 

W 2002 roku, podczas VII Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd. Otrzymał m. in. Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski . Od 2018 roku jest Honorowym Obywatelem Bydgoszczy.

W 2020 r. pan Leonard Pietraszak wraz z małżonką, panią Wandą Majer-Pietraszak, przekazali Bydgoszczy niezwykle cenny dar - kolekcję obrazów Jana Stanisławskiego i jego uczniów, którą pieczołowicie zbierali przez kilkadziesiąt lat. Przekazany zbiór liczy 58 obrazów olejnych, w tym 5 autorstwa Jana Stanisławskiego, 52 prace 37 uczniów i uczennicy oraz portret darczyńców namalowany przez Jana Szancenbacha. Wśród twórców pejzaży znajdziemy nazwiska m.in. Wlastimila Hofmana, Stanisława Kamockiego, Alfonsa Karpińskiego, Stanisława Gałka, Antoniego Procajłowicza, Józefa i Stanisława Czajkowskich, Bronisława Kowalewskiego czy Floriana Piekarskiego. Kolekcja docelowo wzbogaciła zbiory Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego i jest prezentowana w formie wystawy stałej w budynku przy ul. Gdańskiej 4.

Leonard Pietraszak zmarł 1 lutego 2023 r., a pogrzeb odbył się 7 lutego. Zgodnie z wolą artysty, jego prochy spoczęły na najstarszym bydgoskim cmentarzu, Starofarnym, w grobie jego matki, Janiny Pietraszak z Dmowskich (1909-1953).