logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Spotkanie autorskie/panel dyskusyjny z Agatą Romaniuk i z Łukaszem Barysem

2022-11-05 17:00
2022-11-05 18:00
Młyny Rothera
Pozostałe
Młyny Rothera

Informacje od Organizatora:
MIKRO I MAKRO, MNIEJ I WIĘCEJ – O STYLACH POLSKICH DEBIUTÓW to temat naszego ostatniego spotkania/panelu dyskusyjnego (w ramach FESTIWALU LITERACKIE DEBIUTY), podczas którego rozmawiać będziemy z Agatą Romaniuk i z Łukaszem Barysem.
Agata Romaniuk w rozmowie o książce „Proste równoległe” i Łukasz Barys (laureata Paszportu „Polityki” 2021) w rozmowie o książkach: „Kości, które nosisz w kieszeni” oraz „Jeśli przecięto cię na pół”.
Spotkanie poprowadzi Maciej Libich.
Wydarzenie odbędzie się w sobotę 5 listopada o godz.17:00 w Młynach Rothera.
Podczas spotkania będzie można kupić książki od Toniebajka. Księgarnia dla wszystkich.
ORGANZIATOR WYDARZENIA:
Fundacja Tu Kultura
PARTNERZY WYDARZENIA:
Młyny Rothera i Stowarzyszenie ZAiKS.
Wspierają nas: Toniebajka. Księgarnia dla wszystkich, Kultura w zasięgu
O AUTORCE:
AGATA ROMANIUK
Socjolożka z doktoratem z Polskiej Akademii Nauk. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu i założycielka Grupy Reporterskiej Głośniej. W 2017 zainicjowała projekt badawczo-reporterski Światła Małego Miasta, który opisywał życie Polaków w najmniejszych miasteczkach. Publikuje teksty w Dużym Formacie, Przekroju, Piśmie i magazynie Non/Fiction. W maju 2019 ukazała się jej książka reporterska „Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu”. (OPIS ZE STRONY lubimyczytać.pl)
O KSIĄŻCE „PROSTE RÓWNOLEGŁE”
Powieść „Proste równoległe” Agaty Romaniuk, reporterki i autorki bestsellerowego cyklu dla dzieci „Kocia szajka” trafiła właśnie do księgarń. Powieść opowiada historię dwóch znakomitych skrzypaczek, mistrzyni i uczennicy, których drogi nagle zbiegają się ze sobą i jak „Proste równoległe” podążają podobnym rytmem wyznaczanym pasją do muzyki, która determinuje życiowe wybory.
(OPIS ZE STRONY wydawnictwoagora.pl)
O AUTORZE:
ŁUKASZ BARYS – autor książki poetyckiej Wysokie słońce (Łódź/Kraków 2020), za którą otrzymał nagrodę na festiwalu „Złoty Środek Poezji”. Laureat m.in. Międzynarodowego Konkursu im. Siegfreda Lenza, konkursu Krajobrazy słowa (I nagroda w 2019 i nagroda główna w 2020) oraz konkursu im. Leopolda Tyrmanda Inspirowani Tyrmandem. Za swój debiut prozatorski Kości, które nosisz w kieszeni otrzymał Paszport Polityki.
O KSIĄŻKACH:
„KOŚCI, KTÓRE NOSISZ W KIESZENI”
Pod naszymi domami piętrzą się kości. Można po nie sięgnąć i schować je do kieszeni. Zmarli nie lubią siedzieć w grobach, księżniczka zamienia się w rzekę, włókniarki straszą w centrum handlowym albo opowiadają o dawnych czasach i niedostatku. Bohaterka zmaga się z rodziną, historią i codziennością pełną norm i zasad, do których nie sposób się dostosować.
Łukasz Barys prowadzi nas przez cmentarze, szkoły i dzielnice prowincjonalnego miasta, ukazując dorastanie w sposób baśniowy, ale dojmująco prawdziwy.
Żywioł liryczny, którym zalewa nas Barys, jest niesłychany. To znaczy, nie słyszałem jeszcze tak soczystych tonów, chociaż w nowej prozie dzieje się dużo. Jeszcze więcej dzieje się w poezji, a zwróćmy uwagę, że Barys debiutował wcześniej tomem wierszy. Tym razem sięgnął po powieść i mówi w niej brawurowo, mówi czternastoletnią dziewczynką. Jest nią naprawdę. Wszelkie uproszczenia związane z tak zwaną „subkulturą 500 plus” biorą w łeb. To właśnie ona przemawia tu pełnym i pięknym głosem wrażliwej nastolatki. I jak widać, słychać i czuć, żadna to patologia, a raczej coś głęboko ludzkiego, wstrząsającego i na swój sposób poetyckiego. W świetle tej książki bieda, niechęć i strach jawią się jako rzeczywista trójca święta katolickiej Polski. No i Pabianice mają wreszcie swój epos, może zbyt groteskowy i jednoznacznie proletariacki, ale jakże przekonujący i prawdziwy.
Karol Maliszewski
Doskonała proza Łukasza Barysa działa na zmysły niczym najlepsze powieści Elfriede Jelinek. Barys stawia zasadnicze pytanie o to, co ostateczne, nieuniknione i przerażające: śmierć, która nadaje światu porządek i zarazem bezlitośnie go burzy.
Maciej Libich, „Wizje”
„JEŚLI PRZECIĘTO CIĘ NA PÓŁ”
Nowa powieść laureata Paszportu „Polityki” 2021
Marcel próbuje pogodzić się ze światem po niespodziewanej śmierci mamy. Szuka prawdy o sobie nad ziemią i pod ziemią, w telewizji i w trawie, w stodole i w szkole, w kościele i na cmentarzu. Bo wszędzie można znaleźć klucze do tożsamości, a to, co pozornie zapomniane, wzbudza szczególną ciekawość: tajemnicza przodkini Leokadia Be, trup żołnierza, duch dziadka, kolega z ławki, lalka po matce, wielka słowiańska wioska i zapomniana szkoła. Nawet obieranie ziemniaków z babcią może pomóc zasklepić pęknięcie w sobie, ale to nie takie proste, skoro wszędzie naokoło, w akompaniamencie burz, trąb powietrznych i długotrwałych susz pęka nasza rzeczywistość.
Nowa powieść Barysa to szczególnego rodzaju podanie o duchach, pamięci i przyrodzie. Powieść o współczesnej wsi, która ulega nieodwracalnej przemianie. Która nie przetrwa, lecz zostanie pożarta przez współczesność.

______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl