logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

XII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego

2022-11-06 17:00
2022-11-20 17:00
Bydgoszcz, różne lokalizacje
Koncert

Koncert Inauguracyjny XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego
6 listopada 2022, godz. 17:00
sala koncertowa Filharmonii Pomorskiej
Antoni Baryshevsky, fortepian
Antoni Baryszewski - pianista pochodzący z Ukrainy. Zdobywca pierwszych nagród podczas międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. Mistrzowskiego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie oraz konkursu Premio Jaen w Hiszpanii. Zdobywca drugiej nagrody podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ferruccio Busoniego. Artysta występuje jako solista w Filharmonii Narodowej Ukrainy oraz udziela lekcji mistrzowskich w kraju i za granicą. Regularnie prowadzi warsztaty w trakcie Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki w Ochsenhausen (Niemcy). Baryszewski urodził się w Kijowie w 1988 roku, naukę gry na fortepianie rozpoczął mając siedem lat. Jest absolwentem Ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej oraz École Normale de Musique w Paryżu, gdzie studiował pod kierunkiem profesora Valerii Kozlova oraz Mariana Rybickiego. Umiejętności pianistyczne rozwijał także współpracując z Aliną Sorkiną, Ritą Donskayą oraz Lily Dorfman. Baryszewski występował podczas wielu znaczących festiwali, m.in. Klavier Ruhr, Busoni oraz brał udział w projekcie Martha Argerich Progetto czy w projektach fundacji Musica Insieme. Artysta koncertował w Wigmore Hall, Konzerthaus Berlin, w Filharmonii Berlińskiej, w Filharmonii w Kolonii, w Royal Concertgebouw oraz w Teatro Comunale w Bolonii. Gościł na scenach prawie wszystkich krajów europejskich, a także w Izraelu, Japonii, Korei Południowej oraz Stanach Zjednoczonych. Baryszewski grał z najważniejszymi orkiestrami w Europie, m.in. z Orkiestrą Radiową z Monachium, z Izraelską Orkiestrą Filharmoniczną, z Filarmonica Arturo Toscanini, występował pod batutą maestro Ashera Fischa, Frederica Chaslina, Howarda Griffithsa, Oksany Lyniv i wielu innych wybitnych dyrygentów
Mykoła Diadiura, dyrygent
Mykoła Diadiura – artysta urodzony w Kijowie, Ukraina. W 1996 r. został głównym dyrygentem Filharmonii Narodowej Ukrainy, w 2011 r. dyrektorem muzycznym Opery Narodowej Ukrainy, a w 2022 r. głównym dyrygentem orkiestry Filharmonii Pomorskiej w Polsce. Artysta został osobiście zaproszony przez Seiji Ozawe do Tanglwood Art Center w Stanach Zjednoczonych, gdzie miał możliwość rozwijania zdolności dyrygenckich pod okiem Leonarda Bernsteina i André Previna. Mykola Diadiura karierę muzyczną rozpoczął w roku 1986 pracując jako główny dyrygent Omskiej Orkiestry Filharmonicznej w Rosji. W latach 1989- 1996 był głównym dyrygentem Seulskiej Orkiestry Filharmonicznej w Korei Południowej, a w latach 2010-2013 pełnił tę funkcję w Filharmonii Szczecińskiej. Artysta jest zapraszany na gościnne występy zarówno w Europie jaki i Azji. Mykola Diadiura otrzymał tytuł Oficera Francuskiego Orderu Sztuki i Literatury oraz Ludowego Artysty Ukrainy, jest także Kawalerem Orderu Gwiazdy Włoch.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Orkiestra powstała w 1946 r. Zespół prowadzili: Robert Satanowski, Zbigniew Chwedczuk, Witold Krzemieński, Antoni Wit, Tomasz Bugaj, Mieczysław Nowakowski, Jerzy Salwarowski, Michael Zilm, Roman Kofman, Marek Pijarowski, Tadeusz Wojciechowski, Kai Bumann. Od lutego 2022 r. szefem artystycznym OSFP jest Mykola Diadiura.
Program:
Karol Szymanowski - IV Symfonia koncertująca op. 60 na fortepian i orkiestrę
Myroslav Skoryk - Koncert karpacki na orkiestrę
Bilety do nabycia w kasach biletowych Filharmonii Pomorskiej oraz na stronie www.bilety24.pl/koncert/710-xii-miedzynarodowy-konkurs-pianistyczny-im-i-j-paderewskiegoinauguracja-79940?id=426896
Więcej informacji na stronie: konkurspaderewskiego.pl/events-info/44/koncert-inauguracyjny
TRANSMISJA LIVE
Facebook @PaderewskiCompetitionBydgoszcz
YouTube #PaderewskiInternationalPianoCompetition
oraz na stronie www.paderewskicompetition.pl
I ETAP
7-10 listopada 2022
Sala koncertowa Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego ul. Gdańska 20, Bydgoszcz
Zapraszamy na recitale fortepianowe uczestników konkursu w godzinach 10:00 – 14:00 (przerwa od 12:00 do 12:30), 16:30 – 19:30 (przerwa od 18:00 do 18:30). Czas trwania każdej prezentacji konkursowej to 25 – 30 minut. Uczestnicy podczas tego etapu wykonują repertuar dowolny.
Wstęp wolny.
Ogłoszenie wyników I etapu – 10 listopada 2022 – około godz. 21.30
Szczegółowy harmonogram: konkurspaderewskiego.pl/events-info/45/i-etap
TRANSMISJA LIVE
Facebook @PaderewskiCompetitionBydgoszcz
YouTube #PaderewskiInternationalPianoCompetition
oraz na stronie www.paderewskicompetition.pl
II ETAP
11-13 listopada 2022
Sala koncertowa Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego ul. Gdańska 20, Bydgoszcz
Do II etapu Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego Jury zakwalifikuje 20 uczestników. Wykonają oni 40/45 minutowe recitale fortepianowe. Wszyscy uczestnicy II etapu Konkursu są zobowiązani wykonać dwa lub więcej utworów I. J. Paderewskiego. Przesłuchania odbywają się w dwóch sesjach: porannej od 10:00 do 13:30 oraz popołudniwej od 16:30 do 20:00.
Wstęp wolny.
Ogłoszenie wyników II etapu – 13 listopada 2022 – około godz. 17.00
Szczegółowy harmonogram:https://konkurspaderewskiego.pl/events-info/46/ii-etap
TRANSMISJA LIVE
Facebook @PaderewskiCompetitionBydgoszcz
YouTube #PaderewskiInternationalPianoCompetition
oraz na stronie www.paderewskicompetition.pl
PÓŁFINAŁ
15 - 16 listopada 2022
Sala koncertowa Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego
W Półfinale Konkursu, który składa się z dwóch części, bierze udział 10 uczestników. Pianiści wykonują RECITAL SOLOWY (czas trwania od 40 do 45 minut). Obowiązkowym utworem dla wszystkich uczestników Półfinału jest kompozycja AtlantissSolo prof. dr hab. Hanny Kulenty napisana na zamówienie Konkursu. Wybór pozostałych utworów repertuaru Półfinału należy do wykonawcy. Recitale odbywają się 15 i 16 listopada w godzinach 10:00 – 14:15 w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej. Podczas popołudniowych przesłuchań uczestnicy wykonają KONCERTY FORTEPIANOWE W. A. MOZARTA z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis pod batutą Pawła Kapuły. Koncerty Półfinałowe Konkursu 15 i 16 listopada rozpoczynają się o godzinie 16:30. Bilety na wydarzenia dostępne są w Kasie Filharmonii Pomorskiej www.filharmonia.bydgoszcz.pl oraz na stronie www.bilety24.pl/koncert/710-xii-miedzynarodowy-konkurs-pianistyczny-im-i-j-paderewskiego-przesluchania-79941?id=426901
dyrygent Paweł Kapuła
Paweł Kapuła, dyrygent młodego pokolenia, wykazuje się imponującą płynnością warsztatu i dojrzałą interpretacją szerokiego repertuaru symfonicznooperowego. Okrzyknięty „nadzieją polskiej dyrygentury” (Polskie Radio) od czasu debiutu z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w Warszawie, kiedy w 2016 r. zastąpił maestra Stanisława Skrowaczewskiego, koncertuje z najważniejszymi orkiestrami w kraju. W sezonie artystycznym 2022/2023 Paweł Kapuła powraca m.in. do Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz Sibiu Philharmonic, debiutuje z orkiestrami w Danii (Aarhus Symphony Orchestra), Niemczech (Georgisches Kammerorchester Ingolstadt, Württembergische Philharmonie Reutlingen) oraz Rumunii (Transylvania State Philharmonic), równocześnie kontynuując udaną współpracę z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, jako jej stały, gościnny dyrygent. We wrześniu 2021 r. Poprowadził m.in. koncert inaugurujący symfoniczny sezon Narodowej Orkiestry Opery Norweskiej w Oslo Opera House (Den Norske Opera & Ballet). Przez kolejne trzy sezony artystyczne 2016–2019 doskonalił swoje umiejętności, pełniąc rolę dyrygenta-asystenta maestro Jacka Kaspszyka w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Paweł Kapuła był także asystentem Andreya Boreyki w Orchestre National de Belgique (2016). W 2018 r. był finalistą przesłuchań Seattle Symphony Orchestra.
Capella Bydgostiensis
Założyciel i pierwszy długoletni dyrektor Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy Andrzej Szwalbe w 1962 r. utworzył zespół Capella Bydgostiensis Pro Musica Antiqua, który bardzo szybko stał się jednym z czołowych polskich zespołów kameralnych specjalizujących się w muzyce dawnej. W skład Capelli Bydgostiensis PMA wchodzili instrumentaliści, którzy nie tylko posiadali umiejętność gry na instrumentach z epoki, ale mogli również wykonywać partie solowe. Od chwili powstania do lat 90. orkiestrze towarzyszył oktet śpiewaków madrygalistów, czasem występujących w roli solistów. Celem powołania do życia kolejnego etatowego zespołu było wyróżnienie Filharmonii Pomorskiej na tle innych podobnych instytucji w kraju, a celem samego zespołu – kultywowanie dawnej muzyki polskich i obcych mistrzów renesansu oraz baroku na wzór kapel działających w wiekach XVI–XVIII, choć zaplanowano poszerzenie repertuaru aż do muzycznej awangardy XX w. Capella Bydgostiensis wystąpiła na najbardziej znaczących estradach Polski i Europy, w salach tak prestiżowych, jak: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie, Schauspielhaus w Berlinie, Schloss Mirabell w Salzburgu, Pałac Królewski w Sztokholmie, El Escorial w Hiszpanii, w sali Radia Holenderskiego w Utrechcie, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Auli Leopoldina we Wrocławiu czy Filharmonii Lwowskiej. Z orkiestrą, w uznaniu jej kunsztu, bardzo chętnie koncertowali najwięksi soliści i dyrygenci, m.in. Ewa Podleś, Wanda Wiłkomirska, Roman Jabłoński, Gary Karr, Wieland Kuijken, Konstanty Andrzej Kulka, George Malcolm, Takao Ukigaya, Paweł Przytocki, Paul Esswood, Piotr Pławner, Krzysztof Jakowicz, Waldemar Malicki, Tomasz Tomaszewski, Jan Stanienda, Krzysztof Meisinger.
Ogłoszenie wyników Półfinału – 16 listopada 2022 – około godz. 21.30
Szczegółowy harmonogram: konkurspaderewskiego.pl/events-info/47/pfina
TRANSMISJA LIVE
Facebook @PaderewskiCompetitionBydgoszcz
YouTube #PaderewskiInternationalPianoCompetition
oraz na stronie www.paderewskicompetition.pl
FINAŁ / FINAL
18 - 19 listopada 2022
Sala koncertowa Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego
W Finale Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego udział weźmie 5 uczestników. Każdy z pianistów wykona koncert fortepianowy z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego, a dyrygować będzie Jakub Chrenowicz.
Terminy koncertów finałowych
18 listopada 2022, 19.00
Finalista 1
Finalista 2
Finalista 3
19 listopada 2022, 19.00
Finalista 4
Finalista 5
dyrygent – Jakub Chrenowicz
W latach 2010–2012 pełnił funkcję asystenta dyrektora Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Stanowisko to objął zaraz po ukończeniu z wyróżnieniem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej Jerzego Salwarowskiego. W ramach programu LLPErasmus kształcił się także w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie n. Menem oraz był stypendystą Accademia Musicale Chigiana, gdzie studiował pod kierunkiem Gianluigiego Gelmettiego. W 2016 r. na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie otrzymał stopień doktora, promotorem doktoratu był prof. Antoni Wit. W 2019 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego. Prowadził również przedstawienia w Teatrze Wielkim w Łodzi (m.in. Święto wiosny Strawinskiego, Krzesany Kilara, Don Kichot Minkusa), w Operze Wrocławskiej (Coppelia Delibesa, Giselle Adama) oraz Operze Bałtyckiej w Gdańsku (Straszny dwór Moniuszki). Występował ze znakomitymi solistami, m.in. z Alexandrem Gavrylyukiem, Daniilem Trifonovem, Julianną Awdiejewą, Soyoung Yoon, Dang Thai Sonem, Piotrem Palecznym, Peterem Jablonskim, Kają Danczowską, Jadwigą Rappé, Olgą Pasiecznik, Krzysztofem Jakowiczem, Konstantym Andrzejem Kulką, Tomaszem Strahlem, Bartłomiejem Niziołem, Jakubem Jakowiczem, Łukaszem Długoszem, Leszkiem Możdżerem, Davidem Krakauerem. Jakub Chrenowicz prowadzi klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Jest także kierownikiem Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego. W latach 2016–2019 prowadził Toruńską Orkiestrę Symfoniczną podczas Paderewski Piano Academy.Od sezonu artystycznego 2017/2018 Jakub Chrenowicz pełni funkcję Pierwszego Dyrygenta Filharmonii im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy Orkiestra powstała w 1946 r. Zespół prowadzili: Robert Satanowski, Zbigniew Chwedczuk, Witold Krzemieński, Antoni Wit, Tomasz Bugaj, Mieczysław Nowakowski, Jerzy Salwarowski, Michael Zilm, Roman Kofman, Marek Pijarowski, Tadeusz Wojciechowski, Kai Bumann. Od lutego 2022 r. szefem artystycznym OSFP jest Mykoła Diadiura. Orkiestra osiągnęła wysoką pozycję, czego dowodem są koncerty z tej klasy dyrygentami, co: Ernest Ansermet, Roberto Benzi, Benjamin Britten, Aram Chaczaturian, Riccardo Chailly, Juozas Domarkas, Jerzy Katlewicz, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Witold Lutosławski, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Kurt Redel, Witold Rowicki, Jerzy Semkow, Stanisław Skrowaczewski, Saulius Sondeckis, Leopold Stokowski, Tadeusz Strugała, Carlo Zecchi i inni. Z uznaniem spotkały się występy orkiestry m.in. we Włoszech, Danii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Szkocji, Szwajcarii, Rosji, Korei Południowej, Cyprze. Orkiestra wielokrotnie gościła na krajowych i zagranicznych festiwalach muzycznych, m.in.: Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Berliner Festwochen, International Summer Festival Ljubljana, Schweriner Musiktage, Frankfurter Festtage der Musik. Orkiestra regularnie współpracuje z chórami Berliner Cappella oraz Singakademie z Frankfurtu nad Odrą. W 2011 r. wystąpiła na Festiwalu Musikfesttagean der Oder we Frankfurcie nad Odrą, w Berlinie (Konzerthaus) oraz z okazji Polskiej Prezydencji UE w Brukseli. W 2013 r. Zagrała po raz pierwszy w słynnej Złotej Sali Musikverein w Wiedniu. W tym samym roku z okazji 60-lecia Filharmonii Pomorskiej nagrała pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka jubileuszową płytę z Symfonią h-moll „Polonia” Paderewskiego (pełna wersja, DUX). W 2014 r. wystąpiła w Filharmonii Berlińskiej z chórami Berliner Cappella i Studio Chor oraz międzynarodowej sławy śpiewakami (Dvořák – Stabat Mater). W 2015 r. z okazji 40-lecia współpracy Filharmonii Pomorskiej i chóru Berliner Cappella bydgoska Orkiestra wzięła udział w koncercie w Filharmonii Berlińskiej pod dyrekcją Kerstin Behnke (Szymanowski – Stabat Mater, Brahms – Ein deutsches Requiem).
Specjalny koncert - RAPaderewski
Jarosław 'Bisz' Jaruszewski
Beata Gramza
Kamila Kułakowska
Alicja Tarczykowska
Anna Wilk
Maciej Kosa Kosicki
Michał Szlempo
19 listopada 2022 21.00
Sala koncertowa Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego
Wydarzenie łączy wybrane pieśni do słów Catulle Mendesa w kompozycji Ignacego Jana Paderewskiego, które wykonane zostaną przez artystki związane z bydgoską Akademią Muzyczną, z ich współczesnymi reinterpretacjami autorstwa pianisty Michała Szlempo, rapera Jarosława „Bisza” Jaruszewskiego i producenta muzycznego Macieja „Kosy” Kosickiego. Kluczem doboru pieśni stał się wątek melancholii, jesiennej przyrody i osamotnienia – wyraźny zarówno w klimacie muzyki, jak i tematyce wierszy. Całość w niecodzienny sposób miesza muzyczne światy, poszukując jednak emocji i treści, które są uniwersalne dla sztuki różnych czasów i gatunków.
Uroczystość zakończenia XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego oraz ogłoszenie wyników Konkursu
19 listopada 2022, ok godziny 22.00
Bilety na wydarzenie do nabycia w Kasie Filharmonii Pomorskiej www.filharmonia.bydgoszcz.pl
oraz www.bilety24.pl/koncert/710-xii-miedzynarodowy-konkurs-pianistyczny-im-i-jpaderewskiego-przesluchania-finalowe-79942?id=426906
Szczegółowy harmonogram wydarzenia: www.konkurspaderewskiego.pl/events-info/48/fina
TRANSMISJA LIVE
Facebook @PaderewskiCompetitionBydgoszcz
YouTube #PaderewskiInternationalPianoCompetition
oraz na stronie www.paderewskicompetition.pl
KONCERT LAUREATÓW
Sala koncertowa Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego
20 listopada 2022, godz. 17:00
Uroczystość wręczenia nagród oraz koncert nagrodzonych w XII Międzynarodowym Konkursie
Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy pianistów.
Wyróżnienie – solo
Wyróżnienie - solo
III nagroda – solo
II nagroda – solo
I nagroda – koncert z Orkiestrą
Orkiestra Filharmonii Pomorskiej im. I.J. Paderewskiego
dyrygent – Jakub Chrenowicz
* Bilety dostępne w Kasie Filharmonii Pomorskiej www.filharmonia.bydgoszcz.pl oraz na stronie
www.bilety24.pl/koncert/710-xii-miedzynarodowy-konkurs-pianistyczny-im-i-j-paderewskiegokoncert-laureatow-79943?id=427125
Szczegóły wydarzenia: www.konkurspaderewskiego.pl/events-info/49/koncert-laureatw
TRANSMISJA LIVE
Facebook @PaderewskiCompetitionBydgoszcz
YouTube #PaderewskiInternationalPianoCompetition
oraz na stronie www.paderewskicompetition.pl
KONCERT LAUREATÓW
Filharmonia Narodowa w Warszawie, sala kameralna
21 listopada 2022, godz. 19.00
TRANSMISJA LIVE
Facebook @PaderewskiCompetitionBydgoszcz
YouTube #PaderewskiInternationalPianoCompetition
oraz na stronie www.paderewskicompetition.pl

______________________
Kalendarz wydarzeń  
odbywających się w   Bydgoszczy   miej zawsze pod ręką dzięki   aplikacji mobilnej   (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres   wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl