logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Bydgoska Scena Barokowa - Gościniec - Alta Via. Kameralny koncert muzyki polskiej

2019-10-05 18:00
2019-10-05 20:00
Bydgoszcz, Kino Pomorzanin
Koncert

Tej jesieni Bydgoszcz wzbogaci się o nowy festiwal muzyczny, w całości poświęcony wykonawstwu muzyki dawnej na instrumentach historycznych. Przestrzeń legendarnego Kina Pomorzanin przy ul. Gdańskiej 10 wypełni się dźwiękiem barokowych instrumentów: klawesynu, teorby, cynku, violi da gamba, fletu traverso, skrzypiec barokowych. W partiach solowych staną na scenie wybitni artyści znani z teatrów operowych w Warszawie, Krakowie czy Łodzi.
Bydgoska Scena Barokowa to pierwsza edycja festiwalu, którego celem jest prezentacja jak najszerszego spektrum literaty muzycznej XVII i XVIII wieku. Stowarzyszenie Akademia Muzyki Dawnej, organizator wydarzenia, pragnąc podzielić się z bydgoska publicznością swoim zamiłowaniem do muzyki barokowej, zaprasza na pięć wyjątkowych koncertów, do wykonania których zaproszeni zostali artyści z całej Polski.
Inauguracja festiwalu nastąpi 28 września – po raz pierwszy w Bydgoszczy wykonane zostanie oratorium Georga Friedricha Händla La Resurrezione – dwuczęściowe dzieło wokalno-instrumentalne na 5 głosów solowych, chór i orkiestrę barokową. Kompozycja, która zostanie zaprezentowana w Bydgoszczy, choć mniej znana niż Mesjasz, w niczym mu nie ustępuje. Punkt ciężkości spoczywa w Zmartwychwstaniu na głębokich emocjach. Akcja oratorium rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: w Piekle ostry spór toczą Anioł i Lucyfer; na ziemi o swoich uczuciach, związanych ze stratą Jezusa i nadziejach na jego zmartwychwstanie, opowiadają Maria Magdalena, Maria, żona Kleofasa i św. Jan Ewangelista. Słuchacze są świadkami przejścia od rozpaczy, zagubienia i samotności po utracie Zbawiciela zmarłego na krzyżu do finałowej radości i triumfu Zmartwychwstania. Dla organizatorów festiwalu utwór ma wymiar symboliczny – bo czyż nie jest to najlepszym świadectwem wskrzeszenia kultowego Kina Pomorzanin, w którym wydawało się, że już nic wielkiego nigdy się nie wydarzy?
Obok utworów takich kompozytorów jak wspomniany już Georg Friedrich Händel, w programie festiwalu znalazła się także polska muzyka barokowa, wciąż mało znana szerszej publiczności, którą zaprezentuje zespół Intemperata na koncercie Gościniec – Alta Via. Mocnym akcentem będzie wokalny pojedynek dwóch kontratenorów – Michała Sławeckiego i Rafała Tomkiewicza, którzy zmierzą się ze sobą w brawurowych ariach i duetach z oper Händla i Vivaldiego. Na zakończenie śpiewaczka Sylwia Olszyńska w parze ze skrzypkiem Aureliuszem Golińskim wykonają utwory prezentujące dorobek kompozytorów europejskich związanych z Rzeczpospolita XVII i XVIII wieku. Ważnym elementem festiwalowego programu jest obecność działa, które do tej pory zostało wykonane tylko raz – Requiem Mateusza Zwierzchowskiego. Kompozytor związany był z Archikatedra Gnieźnieńską, większość jego dorobku spłonęła w pożarze świątyni w XVIII wieku. Requiem zachwycił się Andrzej Szwalbe. Z jego inicjatywy - jesienią1959 roku w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy - nastąpiło współczesne prawykonanie utworu. Jesienią 60 lat później, w 2019 roku, nastąpi prawykonanie utworu na instrumentach historycznych, tym razem z inicjatywy młodych muzyków, którzy poznali się ze sobą w Katedrze Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej bydgoskiej Akademii Muzycznej, której nie byłoby gdyby nie... Andrzej Szwalbe. Historia zatacza koło.
Wspólnie z Kinem Pomorzanin otworzymy także Festiwal dla wszystkich bydgoszczan i turystów odwiedzających miasto. 22 września 2019 roku na bydgoskim Starym Rynku a później przed Kinem Pomorzanin wystąpi zespół trębaczy wieżowych Tubicinatores Gedananses. Nasi goście z Gdańska zabiorą wszystkich w niezwykłą podróż w czasie. Usłyszymy, jak kiedyś brzmiało miasto.
PROGRAM:

22.09.2019, g. 17:00, Stary Rynek i Kino Pomorzanin, wstęp wolny

Prolog: Turmmusik - muzyka wieżowa w wykonaniu zespołu trębaczy Tubicinatores Gedanenses.

28.09.2019, g. 18:00

G.F. Händel - oratorium "La Resurrezzione" HWV 47 – otwarcie Bydgoskiej Sceny Barokowej

Wykonawcy: Wanda Franek (mezzosopran), Elżbieta Izdebska (sopran), Ingrida Gapova (sopran), Przemysław Baiński (tenor), Artur Janda (bas), Barokowa Orkiestra Festiwalowa, kierownictwo muzyczne Marcin Tarnawski

5.10.2019, g. 18:00

Gościniec – Alta Via. Kameralny koncert muzyki polskiej.

Wykonawcy: Zespół Intemperata

12.10.2019, g. 18:00

Duello per Voce e Strumento. Koncert na dwóch kontratenorów i orkiestrę barokową.

Wykonawcy: Michał Sławecki (kontratenor), Rafał Tomkiewicz (kontratenor), orkiestra barokowa Altberg Ensemble, kierownictwo muzyczne Jakub Kościukiewicz

26.10.2019, g. 18:00

Mateusz Zwierzchowski: Requiem. Prawykonanie na instrumentach historycznych.

Wykonawcy: Elżbieta Izdebska (sopran), Jadwiga Niebelska-Deshmuk (mezzosopran), Przemysław Baiński (tenor), Sławomir Kowalewski (bas), kwartet wokalny Chóru Polskiego Radia, Barokowa Orkiestra Festiwalowa, kierownictwo muzyczne Michał Marcinkowski

9.11.2019, g.18:00

Zakończenie Festiwalu: La Polacchina - koncert kompozytorów europejskich związanych z Rzeczpospolitą XVII i XVIII wieku.

Koncert na 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Sylwia Olszyńska (sopran), Aureliusz Goliński (skrzypce barokowe), Michał Marcinkowski (skrzypce barokowe), Christian Zincke (viola da gamba), Dohyo Sol (teorba), Dorota Zimna (klawesyn)

kierownictwo muzyczne — Michał Marcinkowski

Bilety dostępne przed koncertami oraz na portalu www.bilety24.pl.

______________________
Kalendarz wydarzeń
    odbywających się w     Bydgoszczy     miej zawsze pod ręką dzięki    aplikacji mobilnej    (Android i iOS).    
______________________  
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres     wydarzenia@visitbydgoszcz.pl      
______________________  
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl