logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Ribbentrop-Mołotow 80 lat po IV rozbiorze Polski

2019-09-18 18:00
2019-09-18 20:00
Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
Pozostałe
Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

Kolejne spotkanie w ramach bydgoskiego Klubu Tygodnika Powszechnego. Okazją do spotkania i dyskusji nad jedną z najtragiczniejszych kart współczesnej historii Polski jest przypadająca dokładnie 23 sierpnia 2019 r. 80. rocznica podpisania Paktu Ribbentrop-Mołotow oraz ogłoszony w związku z tym Europejski Dzień Pamięci Ofiar Totalitaryzmu.
Pretekstem do zorganizowania dyskusji jest najnowsza publikacja Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. Pod koniec sierpnia ukazało się specjalne limitowane wydanie „Paktu Ribbentrop-Mołotow” z kopiami oryginalnych dokumentów niemieckich i radzieckich z odręcznymi poprawkami naniesionymi przez Józefa Stalina. Jest to pierwsza w Polsce publikacja radzieckich materiałów archiwalnych układu, który określa się mianem IV rozbioru Polski. Opracowanie wydano w  niewielkim nakładzie kilkudziesięciu sztuk z myślą głównie o bibliofilach i kolekcjonerach. O publikacji wydanej w nietypowej artystycznie formie opowiadać będzie Jarosław Pijarowski, bydgoszczanin z pochodzenia, uznany twórca awangardowy, kurator sztuki, założyciel Teatru Tworzenia, honorowy ambasador województwa kujawsko-pomorskiego w Wielkiej Brytanii, honorowy kustosz Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW.
Gośćmi spotkania będą historyk i politolog Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu dr hab. Paweł Stachowiak oraz historyk z Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy dr Sławomir Łaniecki.
Przy okazji mieszkańcy Bydgoszcz będą mieli nie lada okazję obejrzeć egzemplarz przygotowanej przez Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.

______________________
Kalendarz wydarzeń
    odbywających się w     Bydgoszczy     miej zawsze pod ręką dzięki    aplikacji mobilnej    (Android i iOS).    
______________________  
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres     wydarzenia@visitbydgoszcz.pl      
______________________  
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl