logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Quantum Trio

2019-09-19 20:30
2019-09-19 23:30
Eljazz
Koncert
Eljazz

Quantum Trio – polsko-chilijskie trio założone w 2012 r. w Roterdamie. Nazwa jest nieprzypadkowa, wyraźnie rezonująca w kompozycjach grupy. Pierwiastki składowe, nierozłączne i równorzędne: Michał Jan Ciesielski (saksofony), Kamil Zawiślak (fortepian), Luis Mora Matus (perkusja). Quantum Trio narodziło się z przyjaźni, młodzieńczych marzeń i muzycznych poszukiwań.

Funkcjonując na odległość – między Roterdamem a Gdańskiem, zespół od lat gra w tym samym składzie. Jest to możliwe dzięki determinacji i wieloletniej przyjaźni muzyków.

Quantum Trio na tle innych zespołów wyróżnia też skład instrumentalny. Jazzowe trio bez basu nadal jest zjawiskiem rzadkim. Jest to wyzwanie, które owocuje kreatywnością.

Muzyka zespołu meandruje między jazzem, awangardą, muzyką klasyczną i współczesną, czerpiąc równocześnie z muzyki popularnej i progresywnej. Potrafi balansować pomiędzy ciszą a uderzeniem z punkową energią. Członkowie zespołu swobodnie żonglują rolami – drapieżny saksofon, kojący fortepian i hipnotyzująca perkusja to tylko jeden z możliwych scenariuszy, który podlega dynamicznym zmianom. Muzycy świetnie czują się w swobodnych improwizacjach, jednak ich siłą są niebanalne i nieoczywiste kompozycje.

Nazwa odnosi się do teorii mechaniki kwantowej i jest zespolona zarówno z muzyką, jak i pozamuzycznymi fascynacjami członków zespołu. Mechanika kwantowa to stale ewoluująca dziedzina nauki, której jedną z głównych zasad jest nieoznaczoność, przez co jest tak bardzo inspirująca.

Zespół wydał trzy studyjne płyty: „Gravity” (For-Tune, 2015), która otrzymała tytuł „Debiut Roku 2015” wg. Polish Jazz oraz podwójny album „Duality: ParGcles & Waves” (Nei Gong Music, 2017) doceniany przez publiczność i krytykę w Polsce i za granicą. „Quality Studio Live” to pierwszy album nagrany przez zespół na żywo z publicznością w warszawskim studio Quality.

Najnowszy, trzeci studyjny album pt. “Red Fog” (Emme Record Label, 2019), nagrany został w odosobnieniu, w malowniczych okolicach Rzymu. Grupa scaliła swoje dotychczasowe znaki rozpoznawcze, czyli inspiracje muzyką filmową, klasyczną, free- jazzem i muzyką rozrywkową, w nowoczesne i cięższe, jazzowe brzmienie. Tematem przewodnim albumu jest symbolizm natury ludzkiej, to co podświadome, ukryte i pierwotne, tkwiące w każdym człowieku.

W grudniu 2017 roku zespół zdobył Grand Prix na festiwalu Jazz Juniors, jednego z najbardziej prestiżowych konkursów w Polsce.

Luis Mora Matus

Quantum Trio było dla niego pierwszym ogniwem do rozpoczęcia współpracy z różnymi polskimi składami. Do swojego projektu Threeism zaprosił go Andrzej Józefow. Niedługo później zaczął grać również z Adamem Żuchowskim i Andre Ochodlo, Mateuszem Smoczyńskim czy Bartoszem Dworakiem, jak również u boku Igi KreU – Ofelii. W Holandii, jedną z grup, w których można go usłyszeć jest Tentempies. Współtworzy zespoły jazzowych gitarzystów: Koreańczyka Jun Hyung An oraz Cypryjczyka Ermisa Michail. Twórcza współpraca łączy go także z kolumbijską piosenkarką, a prywatnie żoną, Julianą Mariną. Luis ma również szerokie doświadczenie w projektach związanych z muzyką południowo-amerykańską.

Michał Jan Ciesielski

najpierw kształcił się w klasie saksofonu klasycznego, by kontynuować edukację na wydziale jazzu gdańskiej aMuz. Jest również producentem i inżynierem dźwięku. Spotkamy go w formacjach Tymona Tymańskiego – The Transistors czy Yass Ensemble, a aktualnie w zespole Mu, którego muzyka jest mieszanką alternatywnego popu, rocka i jazzu. Współtworzy jazzowo – punkową Zgniłość z Marcinem Świetlickim. Wchodzi w skład sekstetu Sławka Jaskułke, jak również ExploraGon Quartet Dominika Kisiela. Został również zaproszony do zespołu Orange Trane, gdzie występuje obok Piotra Lemańczyka i Dominika Bukowskiego, Tomasza Łosowskiego, Szymona Łukowskiego i rapera Eskaubeia.

Kamil Zawiślak

to nie tylko kompozytor i pianista, ale też wokalista i producent. Ukończył fortepian jazzowy na holenderskiej uczelni Codarts Ro<erdam. Jego drugą – nie jazzową twarzą, jest Wishlake – projekt osadzony w popowej alternatywie z domieszką wielu innych inspiracji, który zmaterializował się na płycie z 2016 roku „Wait for us”. Kamil współpracuje też z holenderskim zespołem TEMKO, który tworzą klasyczne wykształceni muzycy poruszający się w obszarze współczesnej kameralistyki, minimalizmu, improwizacji i ambientu.

BILETY do nabycia w klubie Eljazz

30 zł przedsprzedaż

35 zł w dniu koncertu

______________________
Kalendarz wydarzeń
 odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS). 
______________________    
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl          
______________________    
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl