Przeźrocza 2019, prolog. Klasyka - kino mistrzów: Marek Koterski

2019-09-21 19:00
Bydgoszcz, Kino Pomorzanin
Film

„Ech", reż. Marek Koterski, film dokumentalny, 1972, 11 min, pokaz z taśmy 35 mm
„Dom wariatów", reż. Marek Koterski, film fabularny, 1983, 93 min, pokaz cyfrowy
Spotkanie autorskie po pokazie z reżyserem – Markiem Koterskim.
Ilość miejsc ograniczona:
- wejściówki darmowe do odbioru w kasie Kina Orzeł od początku września,
- ostatnia pula darmowych wejściówek będzie dostępna przed seansem w Kinie Pomorzanin od godziny 16:00.
„Ech”
Pierwsza połowa lat siedemdziesiątych. Noc na PRL-owskiej izbie wytrzeźwień. Obraz bezwładnych, tracących nad sobą kontrolę ciał, wleczonych pod prysznic i polewanych lodowatą wodą. Bredzenie nietrzeźwych, przeradzające się w agresywne monologi. Wreszcie krzyk i agresja skierowane ku sanitariuszom, a może nawet ku niebiosom. Unoszący się w powietrzu zapach przetrawionego alkoholu. Bełkot i przekleństwa skontrastowane z pytaniami o alkoholizm - czuwającego nad całością instruktora.
„Dom wariatów”
Trzydziestoletni Adaś, po długiej nieobecności, odwiedza rodzinny dom. Spędza z rodzicami jeden wieczór. Siada, oczekuje i obserwuje rodziców, którzy beznamiętnie krążą po pokojach przyzwyczajeni do swoich rytuałów. Zajęci własną codziennością, nie zważają na obecność syna. Na pewien czas do Adasia dołącza jego starszy brat - Gigi z żoną. Nazajutrz Adaś budzi się i zastaje w swoim pokoju nieprzytomną bratową. Sąsiad odwozi ją do szpitala. Przed opustoszałym domem, matka powiadamia Adasia o śmierci ojca. Czyżby wczorajszy koszmarny wieczór stał się projekcją jego wyobraźni, czy może iluzją smutnej rzeczywistości?
nagrody:
1985 - Wawrzyn „Radaru”; przyznany Markowi Koterskiemu
1985 - Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) – Wyróżnienie Dziennikarzy
Sekcje festiwalowe:
Nowe polskie kino dokumentalne
Spojrzenie na wschód
Kino mistrzów
Przeźrocza dzieciom
Wydarzenia towarzyszące
ORGANIZATOR
Stowarzyszenie Koloroffon
PARTNER GŁÓWNY
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
WSPÓŁFINANSOWANIE
Urząd Miasta Bydgoszczy
PARTNER
Miejskie Centrum Kultury

odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki    aplikacji mobilnej (Android i iOS).
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres  wydarzenia@visitbydgoszcz.pl