logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Cztery spacery niepodległościowe

2019-09-13 16:00
2019-09-13 18:00
Plac Wolności
Turystyka
Plac Wolności

Udział w spacerach jest bezpłatny. Wszystkie spacery odbędą się w piątek, 13 września. Wyruszą o godzinie 16 z placu Wolności.
Śladem Piłsudskiego
Pierwszy spacer, zatytułowany Śladem Piłsudskiego, potrwa 3 godziny. - To trasa, podczas której zapoznamy się z ciekawą historią przyjazdu Naczelnika do Bydgoszczy - opowiada Monika Matuszewska. - Pierwszym punktem spaceru i jednocześnie miejscem zbiórki będzie pl. Wolności. W tym miejscu 6 czerwca 1921 roku odbyło się oficjalne przywitanie i uroczysta defilada na na cześć Marszałka. Następnie skierujemy kroki pod dawny budynek starostwa (dzisiejsza Akademia Muzyczna),w którym Piłsudski udzielił audiencji dr. Bizielowi.
Przewodnik zdradzi, jakie były skutki spotkania oraz z którego balkonu Piłsudski przyglądał się manifestacji politycznej. Podejdziemy również na ulicę Gdańską pod dawny dom prezydenta Maciaszka, gdzie Piłsudski zjadł uroczyste śniadanie, odpoczywał w ogrodzie oraz spędził noc z na rozmowach o dawnych czasach… Specjalną atrakcją dla uczestników spaceru będzie wejście na Salę Malinową, gdzie prawie 100 lat temu odbył się raut na cześć Przywódcy. Oprócz zwiedzania i prezentacji będzie również czas na wzniesienie okazjonalnego toastu za niepodległość.
Smak wolności
To również trzygodzinny spacer. - Przed wyruszeniem słodko-gorzkim szlakiem niepodległości przewodnik opowie o wydarzeniach z okresu 1918-1920. Co przeważyło o powrocie Bydgoszczy do macierzy? Dlaczego powstanie wielkopolskie było tak ważne dla naszego miasta? Czemu musieliśmy czekać dłużej na niepodległość niż wiele innych polskich miast? - zapowiada Matuszewska. - Następnie nasze kroki skierujemy w stronę Starego Rynku. Był on niemym świadkiem wydarzeń styczniowych. Dowiemy się, jak wyglądało przejęcie kluczy od niemieckich władz, kto był pierwszym prezydentem wolnej Bydgoszczy oraz dlaczego świętujemy dzień 20 stycznia. Wędrując po uliczkach Starego Miasta, poznamy troski i radości zwykłych mieszkańców oraz wyzwania, z jakimi borykały się polskie władze. Nowy porządek wiązał się z masowym wymieszaniem ludności. Mieszkańcy niemieccy opuszczali Bydgoszcz, a zasiedlali ją polscy obywatele.
Uczestnicy spaceru na trasie posmakują też delikatesów modnych w latach 20. i 30.
Od zaboru do niepodległości
Ten trzygodzinny spacer to propozycja dla mieszkańców, którzy pragną poznać losy naszego miasta podczas panowania pruskich władz - mówi Matuszewska. - Przewodnik rozpocznie swoją opowieść na placu Wolności. Dowiemy się, jak miasto wyglądało w momencie pierwszego rozbioru Polski, dlaczego rozpoczęto budowę Kanału Bydgoskiego oraz w którym roku otrzymaliśmy bezpośrednie połączenie kolejowe z Berlinem.
Patrząc na zabytkowe kamienice z przełomu XIX i XX wieku, usłyszymy o budowniczych tworzących Mały Berlin w mieście nad Brdą. Kolejnymi punktami na trasie będą Fontanna Potop oraz park Kazimierza Wielkiego. Alejki parkowe zaprowadzą nas pod gmach dzisiejszego urzędu wojewódzkiego. Dawny budynek regencji pruskiej, dziś będący jednym z najważniejszych bydgoskich urzędów, otworzy swoje podwoje dla uczestników wycieczki. Przewodnik opowie o jego burzliwych losach, przebudowach i przeznaczeniu.
Na zakończenie wycieczki uczestnicy udadzą się na Stary Rynek. Tam przewodnik opowie o wydarzeniach kończących panowanie pruskich władz i przemianie Brombergu na powrót w polską Bydgoszcz.
Bydgoski styczeń 1920
Ten spacer będzie krótszy, potrwa dwie godziny. - Przewodnik opowie, jak wyglądała Bydgoszcz w styczniu 1920, tuż po jej wyzwoleniu - zapowiada Matuszewska. - Usłyszymy historię przekazania kluczy do miasta przez burmistrza Hugona Wolffa. Dowiemy się, jak witano powracające Wojsko Polskie oraz jak wielka euforia zapanowała w mieście nad Brdą po ratyfikacji traktatu wersalskiego. Poznamy powody wielkiej migracji mieszkańców oraz problemy, z jakimi borykali się nowi mieszkańcy i nowe władze. Przewodnik zdradzi również, co stało się z pomnikiem Fryderyka II, który ozdabiał za czasów pruskich centralny punkt Starego Rynku. Podczas spaceru wejdziemy na wystawę Muzeum Okręgowego w Spichrzu nad Brdą, gdzie zobaczmy akt przekazania miasta prezydentowi Maciaszkowi.
Jak się zapisać?
Zapisy na spacery odbywają się pod nr. telefonu 507 094 664 lub mailowo spacery@bydgoszcz.agora.pl. Liczba miejsc ograniczona. Zapisywać się można do 10 września. Projekt jest współfinansowany z budżetu miasta Bydgoszczy.

______________________
Kalendarz wydarzeń  odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).   
______________________  
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl      
______________________  
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl