logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Marc Chagall - zaproszenie na wystawę

2019-08-02 18:00
2019-08-02 20:00
Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu
Wystawy
Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu

Na spotkaniu pragnę przybliżyć postać wybitnego kolorysty Marc Chagall oraz zaprosić na wystawę jego oryginalnych prac.
Marc Chagall - „Przeczucie cudu” – wystawa prac z kolekcji rodziny Kessaouri - Galeria im. Tadeusza Małachowskiego Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. Wystawę stanowi 55 dzieł artysty, które ukazują szokujący i surrealistycznie podobny do snu obraz początku XX wieku. Można podziwiać będzie litografie o tematyce religijnej i mityczno-bajkowej. Ekspozycja jest podzielona na 4 sekcje tematyczne – „Dzieła Marca Chagalla z różnych lat”, „Dafnis i Chloe”, „Cztery Baśnie z 1001 nocy”, „Dwanaście plemion Izraela”.
Chagalla uważa się obecnie za geniusza XX-ego wieku. Jego obrazy łączą elementy rzeczywistości i fantastyki. Największe dzieła artysty zaprezentowano w muzeum " Message biblique Marc Chagall", w Nicei (1973 rok).
Marc Chagall urodził się w 1887 roku, a zmarł w 1985. Po studiach na akademii sztuk pięknych w Petersburgu wyjechał do Paryża. W stolicy Francji przebywał w latach 1910 - 1913. Wrażenia z Paryża łączyły się z jego wspomnieniami z Petersburga. Liczne były odwołania do kubizmu. Chagall powrócił do Rosji w 1914 roku, kiedy wybuchła I Wojna Światowa. Tam też poznał i poślubił Bellę, której postać pozostała na zawsze obecna w jego dziełach. Pełniąc funkcję komisarza Akademii Sztuk Pięknych w Witebsku (od 1917 roku) propagował rewolucyjną wizję sztuki. W tym okresie powstały też jego malowidła ścienne, dekoracje i kostiumy do przedstawień teatralnych prezentowanych na deskach żydowskiego teatru w Moskwie. W 1922 roku Chagall znów osiedlił się w Paryżu. Jednym z najważniejszych źródeł jego inspiracji była religia. W 1964 roku została mu powierzona, na wniosek André Malreaux, realizacja dekoracji sufitu w Operze Paryskiej. Było to ostatnie wielkie dzieło Chagalla.

______________________
Kalendarz wydarzeń
 odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS). 
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl 
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl