logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

MUZYCZNE TARASY: Maria Mateja i Rafał Tworek - koncert

2019-08-18 16:00
2019-08-18 18:00
Zespół Pałacowo Parkowy Ostromecko
Koncert
Zespół Pałacowo Parkowy Ostromecko

REPERTUAR
Wszystko w życiu ma swój kres- Anna German
Pomyśl o mnie- Anna German
Zakwitnę różą- Anna German
Chcę tańczyć w majową noc- Anna German
Kiedy wszystko zgaśnie- Anna German
Jakim Cię wymyśliłam- Anna German
Nikt mi Ciebie nie odbierze- Anna German
To chyba maj- Anna German
Za grosiki marzeń- Anna German
Człowieczy los- Anna German
Gdziekolwiek znajdziesz się- Anna German
Tańczące Eurydyki- Anna German
Jedna chwila wystarczyła- Anna German
Jestem dla Ciebie- Maria Mateja
Maria Mateja , sopran liryczno-koloraturowy, urodziła się w 1990 roku w Pile. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na Wydziale Wokalno- Aktorskim w klasie śpiewu solowego dr Kamili Kułakowskiej. Wcześniej ukończyła Szkołę Muzyczną I stopnia w Złotowie w klasie fortepianu  mgr Izabeli Fidler oraz Szkołę Muzyczną II stopnia w Pile, w klasie śpiewu dr Kamili Kułakowskiej (oba dyplomy z wyróżnieniem). W roku szkolnym 2010/2011 prowadziła działalność pedagogiczną w Agencji Muzycznej Legato w Trzciance. Dyrygentka Zespołu Mater Ter Admirabilis działającego przy Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Bydgoszczy. Liderka zespołu Duża Rajska Kawa wykonującego jej autorskie utwory, będące umuzycznieniem tekstów poetyckich krakowskiej poetki, Ewy Stadtmuller. Pomimo pierwszego roku swojej działalności, zespół właśnie odnosi swoje pierwsze sukcesy, gdyż zakwalifikował się do koncertu „Debiuty 2018” podczas Festiwalu Chrześcijańskie Granie (koncert 25 listopada 2019 r., Arena Ursynów, Warszawa). Nauczycielka emisji głosu w Diakoni Muzycznej Ruchu Światło-Życie. Jest również członkiem Stowarzyszenia Akademia Muzyki Dawnej, z którym współtworzy liczne koncerty. Brała udział w konkursach wokalnych, wśród których warto wymienić: Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Felicji Krysiewicz w Bydgoszczy, V Konkurs Pieśni i Arii im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach oraz XIII Międzyuczelniany Konkurs W Kręgu Słowiańskiej Muzyki Wokalnej w Katowicach.  Laureatka Ogólnopolskich Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie (2010).
Zadebiutowała na deskach sceny kameralnej Opery Nova rolą Laury w dziele C. Mollockera Student żebrak. Występowała w Filharmonii Pomorskiej, biorąc udział w Koncercie Karnawałowym pod batutą Zygmunta Rycherta (2011) oraz wykonując partię solową w Mszy C-dur "Koronacyjnej" W. A. Mozarta pod batutą Rafała Jacka Delekty (2012). Koncertowała w Pałacu Prezydenckim (2013 r.) Prowadzi ożywioną działalność koncertową na terenie całego kraju.
Rafał Tworek - pianista, kompozytor, aranżer - Urodził się w 1979 roku w Bydgoszczy. Pochodzi z Solca Kujawskiego gdzie w wieku 4 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Rafał Tworek jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Ireny Skabar Galon. Ukończył Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, na wydziale instrumentalnym w klasie fortepianu prof. Jerzego Sulikowskiego. Jest również absolwentem Akademii Muzycznej im Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie fortepianu jazzowego prof. Włodzimierza Nahornego, które ukończył z wyróżnieniem.
Umiejętności pianistyczne doskonalił na kursach mistrzowskich u profesorów takich jak Lee Kum Sing, Ewa Pobłocka, Jerzy Sulikowski, Desire N‘Kaoua i Andrzej Jasiński. Obecnie jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 2011 roku brał udział w nagraniu Płyty MUSICA NOVA POMORZA I KUJAW wykonując utwór Sławomira Opalińskiego na fortepian i elektronikę, zatytułowany Inside. Na gruncie muzyki klasycznej i filmowej występował z orkiestrami Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Gorzowskiej i Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. W zakresie muzyki współczesnej i elektroakustycznej współpracował z Markiem Chołoniewskim, natomiast na gruncie muzyki filmowej z kompozytorami takimi jak Jan A.P. Kaczmarek i Henryk Kuźniak. Na polu muzyki jazzowej występował z Ewą Bem, Ewą Urygą, Karen Edwars, Januszem Szromem, Anną Serafińską, Olgą Bończyk, Kubą Badachem, Steve‘em Sandler‘em, Maciejem Sikałą, Marcinem Gawdzisem i ElJazz BigBandem.
Rafał Tworek jest współtwórcą zespołu Tango Cancion wykonującego muzykę argentyńską, który zrealizował swój projekt w Filharmonii Pomorskiej z Capellą Bydgostiensis. Swoje zainteresowania muzyczne skierował w ostatnim czasie w stronę fortepianu preparowanego i amplifikowanego. Autorskie kompozycje wykorzystujące tak zmodyfikowane brzmienie instrumentu znajdą się na płycie nagrywanej w Trio Jazzowym, która ściśle wiąże się z pisaną w obecnym czasie pracą doktorską. W kontekście muzyki religijnej jest twórcą projektu Rafał Tworek Quintet, który ujmuje motywy muzyki sakralnej w świecie improwizacji jazzowej. Pierwsza płyta tego zespołu nagrywana będzie w na początku 2018 roku i znajdą się na niej pieśni ewangelickie i rzymsko-katolickie w autorskich aranżacjach. Zadebiutował również jako kompozytor na Festiwalu Nowa Muzyka Bydgoszcz 2016. Odbyło się wtedy prawykonanie autorskiej kompozycji zatytułowanej Grań na fortepian preparowany i amplifikowany z elektroniką. W maju 2018 roku uczestniczył w światowym prawykonaniu utworu Sławomira Opalińskiego zatytułowanego Lead, na syntezator, saksofon i elektronikę. Ostatnie lata twórczości i wykonawstwa skierowane były również w stronę fortepianu preparowanego i amplifikowanego. Ściśle związane z tą działalnością były badania oraz pisanie pracy doktorskiej na temat Fortepian preparowany i amplifikowany we współczesnej muzyce jazzowej na przykładzie twórczości i wykonawstwa Esbjorna Svenssona, Leszka Możdżera i autora pracy. Po publicznej obronie 19 grudnia 2018 roku, Rafał Tworek uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych.

______________________
Kalendarz wydarzeń
 odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS). 
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl 
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl