Zajrzyjcie do nas już dziś – działamy i jesteśmy otwarci! A w naszym filmie zobaczycie, jak się to wszystko zaczęło.
Zajrzyjcie do nas już dziś – działamy i jesteśmy otwarci! A w naszym filmie zobaczycie, jak się to wszystko zaczęło.
W ofercie Pracowni Makerspace są dostępne nowoczesne narzędzia, które można wykorzystać do realizacji własnych projektów: hafciarka komputerowa, ploter do rysowania i cięcia folii, laser CNC, maszyny do szycia, prasa do nadruków, studio do fotografii produktowej, drukarki 3D i wiele narzędzi stolarskich. Poza tym jest to miejsce wyposażone w projektor i ekran, duży stół z krzesłami, dlatego świetnie się nadaje do przeprowadzenia warsztatów czy spotkań.
Podczas Dnia Otwartego Pracowni oraz obchodów Dni Otwartych Funduszy Europejskich 10 maja br. odwiedziło jej progi wiele ciekawych osób, które zainteresowane były rzemiosłem i współpracą. Tego dnia odbyło się również pierwsze artystyczne wydarzenie performance muzyczno – wizualne, ale to dopiero początek interdyscyplinarnych działań Pracowni. Cieszymy się, że Pracownia oprócz realizacji zadań Forget Heritage działa prężnie jako inkubator inicjatyw społecznych. Współpracuje między innymi z bydgoską grupą zero – waste, bo okazuje się, że naprawianie, majsterkowanie i ręczne wywarzanie przedmiotów ma dużo wspólnego z ideą życia bez wytwarzania śmieci.
Pracownia włączyła się w projekt Łąka kwietna zainicjowany przez Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych. Oprócz tego przygotowali artystyczną atrakcję na Noc Muzeów. Pracownia jest wspierana przez lokalne firmy – stolarnię Turbo Workshop, która przeprowadziła tydzień stolarski i zaaranżowała przestrzeń oraz palarnię kawy Post Office dostarczającą pyszne paliwo do działania. Pracownia łączy ludzi i to jest najlepszy efekt dodany projektu Forget Heritage.
Przestrzeń Pracowni jest dostępna od poniedziałku do soboty w godzinach od 14.00 do 22.00, a drzwi otwarte dla zainteresowanych w każdą niedzielę od 16.00 – 18.00.
Menadżerem Pracowni jest Konrad Kamiński - prezes Stowarzyszenia PracowniaZachęcamy do podejrzenia działań Pracowni na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych:
https://www.interreg-central.eu/Content.Node/Forget-heritage.html
https://www.facebook.com/stowarzyszeniepracownia/
https://pracownia.bydgoszcz.pl/
https://www.instagram.com/pracownia.bdg/
https://www.facebook.com/forgetheritage2016/
Fot. Adam Juszkiewicz
Pan Grzegorz Boroń Dyrektor Wydziału Zintegrowanego Rozwoju w Urzędzie Miasta Bydgoszczy przedstawił prezentację na temat projektu, jest ona dostępna w j. polskim na stronie www.ewt.gov.pl, w zakładce Wiadomości. Skorzystaliśmy z okazji, żeby stworzyć stoisko informacyjne o projekcie Forget Heritage i przekazać nasze podręczniki projektowe zainteresowanym uczestnikom. To była też dobra okazja, żeby opowiedzieć o projekcie pilotażowym i zaprosić do Bydgoszczy na wizytę studyjną w Centrum Kreatywności.
Na zdjęciu: Ewelina Rejs – obecny menadżer projektu i Katarzyna B. Napierała – dotychczasowy menadżer, kierownik Referatu Projektów Międzynarodowych z Wydziału Zintegrowanego Rozwoju Urzędu Miasta Bydgoszczy
Na zdjęciu zdjęciu: Grzegorz Boroń - Dyrektor Wydziału Zintegrowanego Rozwoju, Teresa Marcinów - Naczelnik Wydziału Wydział Współpracy Transnarodowej i Międzyregionalnej w Katowicach Departament Współpracy Terytorialnej w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju oraz Kasia Napierała
Prezentacja o projekcie Forget Heritage – Grzegorz Boroń
1. https://us15.campaign-archive.com/?u=17c8c4127d1725d63c540cd6e&id=d6da9856dd
2. https://us15.campaign-archive.com/?u=17c8c4127d1725d63c540cd6e&id=ec28a46d7e
3. https://us15.campaign-archive.com/?u=17c8c4127d1725d63c540cd6e&id=752c94bb2f
4. https://us15.campaign-archive.com/?u=17c8c4127d1725d63c540cd6e&id=f92091c5be
5. https://mailchi.mp/forgetheritage/forget-heritage-newsletter-no5?e=0ed78e8982
Ofertę należy złożyć w formie papierowej, podpisaną przez upoważnione osoby, osobiście lub drogą pocztową do dnia 07.09.2018 r., pod adresem: Wydział Zintegrowanego Rozwoju, ul. Grudziądzka 9-15, budynek C, pok. 206 85-130 Bydgoszcz.
Informacje wraz z dokumentami (do pobrania) znajdują się na stronie:
http://bip.um.bydgoszcz.pl/struktura_miasta/wydzialy_urzedu_miasta/wydzial_rozwoju_miasta/ogloszenia/Centrum_Kreatywno_ci_M_odzi_rzemie_lnicy_na_Starym_Mie_cie.aspx#0
Rejestracji należy dokonać na stronie https://docs.google.com/forms/d/13a-p8KxYLtVcfXH_d2JtWsurPQIEOiUfrP5CUTNKrSE/prefill do 23.08.2018 r. do godziny 12:00
Szczegółowe informacje dotyczące warsztatu znajdują się w załączonym dokumencie.
Termin zakończenia przyjmowania ofert nastąpi 29.08.2018 r. o godzinie 15:00. Wszelkie informacje wraz
z niezbędnymi dokumentami dotyczącymi konkursu znajdują się na stronie internetowej:
http://www.prawomiejscowe.pl/UrzadMiastaBydgoszczy/document/505181/Zarz%C4%85dzenie-452_2018
Zachęcamy do zapoznania się z warunkami konkursu i składania ofert.
Niezbędne do zgłoszenia dokumenty, znajdują w załącznikach poniżej.
W dniu 24.04.2018 r. odbyły się pierwsze warsztaty dedykowane przedstawicielom sektora przemysłów kreatywnych i kulturowych oraz administracji publicznej dotyczące metod diagnozowania potrzeb i sposobów prowadzenia badań oraz zarządzaniu strategicznym, w kontekście wykorzystania i zarządzania obiektami o wartości historycznej.
Swoje doświadczenia w zakresie rewitalizacji przedstawił pan Łukasz Gliński, właściciel Fabryki Lloyda, Prezes firmy Les Higiena, oprowadzając po obiekcie.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Fundacji 12 Kamienica, Moderatora Inwestycji – Kina Pomorzanin, Fundacji Brwi, Stowarzyszenia SMAC i Stowarzyszenia Pracownia, a ze strony administracji publicznej - Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury, MCK, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, Teatr Polski w Bydgoszczy, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy.
Podczas dyskusji nawiązano kontakty między instytucjami, które w przyszłości mogą zaowocować konkretną współpracą. Następne warsztaty odbędą się w dniu 25.04.2018 r. Między innymi odbędzie się sesja szkoleniowa obejmująca trening myślenia projektowego, prezentację związanych z nim narzędzi koncepcyjnych i kreatywnych, możliwych do wykorzystania w pracy ze społecznościami miejskimi. Zajęcia będą miały wymiar praktyczny. Druga sesja poświęcona będzie interpretacji dziedzictwa - odkrywaniu i przypominaniu dziedzictwa opuszczonych miejsc.
Szkolenia te zorganizowane przez Miasto Bydgoszcz w ramach projektu Forget Heritage (Innowacyjne, zrównoważone i replikowane modele współpracy publiczno-prywatnej w ramach ochrony porzuconych obiektów wartości historycznej poprzez wzmacnianie sektora kulturowego i kreatywnego) dedykowane są dla osób chcących dowiedzieć się, jak wykorzystać opuszczone miejsca w mieście na potrzeby działań twórczych i biznesowych.
Podczas warsztatów można poszerzyć swoje kompetencje menadżera kultury, przedsiębiorcy branży kreatywnej, administratora budynku historycznego, lidera organizacji pozarządowej lub działacza w społeczności lokalnej.
Program sesji szkoleniowych został przygotowany na podstawie wcześniejszych konsultacji z osobami ze środowiska kultury oraz branż kreatywnych.
Opuszczone budynki w mieście mają duży potencjał dla ich działań, ale istnieją też bariery, które go hamują: słabość programów finansowania i zapewniania trwałości inicjatywom, nadmierna biurokracja związaną z obsługą międzysektorowych, zintegrowanych programów rozwojowych, niski poziom aktywności społecznej, partycypacji i uczestnictwa w kulturze skutkujący płytkim rynkiem idei, inicjatyw oraz słabym zasięgiem i trwałością działań.
Spotkania mają na celu przełamanie tych barier poprzez rozwój kompetencji osób chcących podejmować działania w opuszczonych obiektach oraz poprzez budowanie sieci współpracy łączącej osoby z branż kreatywnych i administracji publicznej.
Co na szkoleniu?
Spotkanie poświęcone jest: strategicznemu planowaniu działań, rozpoznawaniu potrzeb ich odbiorców, odkrywaniu zapomnianego dziedzictwa miejsc. Będziemy wspólnie planowali, jak włączyć do naszych działań społeczności lokalne i jak skutecznie badać ich potrzeby i na nie odpowiadać. Dwie pierwsze sesje szkoleniowe (A oraz B) zostaną przeprowadzone z udziałem przedstawicieli dwóch kluczowych grup projektu Forget Herigate, czyli przedstawicieli administracji publicznej i przemysłów kreatywnych (celem tego zabiegu jest sieciowanie, integracja obydwu środowisk z korzyścią dla zarządzania obiektami historycznymi
w Bydgoszczy).
Do kogo skierowane jest spotkanie?
Spotkanie skierowane jest przede wszystkim do:
Kiedy i gdzie?
24-25 kwietnia 2018 r. w Fabryce Lloyda (sala konferencyjna), Bydgoszcz, ul. Fordońska 156. Rejestracja uczestników o godz. 8.30. Start o godz. 9.00.
Warto wiedzieć:
Szczegółowy program szkolenia znajduję się w załączeniu.
Zdjęcia: Szkolenie w dniu 24.04.2018 r., Zwiedzanie Fabryka Lloyda
Źródło zdjęć: Urząd Miasta Bydgoszczy
Uczestnicy spotkania, to głównie przedstawiciele z sektora biznesu i władz lokalnych (Urząd Miasta Bydgoszczy - Miejski Konserwator Zbytków, Wydział Zintegrowanego Rozwoju, Miejska Pracownia Urbanistyczna w Bydgoszczy, Miejskie Centrum Kultury, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego) oraz Muzeum Kanału Bydgoskiego.
Organizator spotkania przedstawił realizatorów projektu Forget Heritage oraz w skrócie zaprezentował podstawowe informacje o projekcie. Przy stoisku informacyjnym Miasta Bydgoszczy dostępne były materiały dotyczące projektu, m.in. ulotki, materiały konferencyjne, wstępne wersje Podręcznika zarządzania i Wytycznych dotyczących zaangażowania obywateli w ochronę zabytków oraz bydgoski dokument: „Plan zaangażowania obywateli w poprawę zarządzania obiektami o wartości historycznej”. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników spotkania, którzy chętnie wyrazili zgodę na przesyłanie newslettera dotyczącego projektu.
Źródło: www.pracodawcy.info.pl
Źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy
Źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy
Od godziny 9:00 do 12:30 w specjalnym punkcie informacyjnym dotyczącym projektu, będą przedstawiane główne założenia, cele oraz działania prowadzone w ramach projektu FORGET HERITAGE.
Akronim projektu: Forget Heritage
Tytuł projektu: Innowacyjne, zrównoważone i replikowalne modele współpracy publiczno-prywatnej w ramach ochrony porzuconych obiektów wartości historycznej poprzez wzmacnianie sektora kulturowego i kreatywnego
Termin realizacji projektu: 01.06.2016 – 31.05.2019
Nazwa programu: Program Europejskiej Współpracy Terytorialnej Interreg Europa Środkowa 2014-2020
Oś priorytetowa 3: Współpraca w zakresie zasobów naturalnych i kulturowych na rzecz trwałego wzrostu gospodarczego w EUROPIE ŚRODKOWEJ
Cel szczegółowy 3.2: Poprawa zdolności zrównoważonego wykorzystania zasobów i dziedzictwa kulturowego
Cel projektu:
Głównym celem projektu jest promocja współpracy miast Europy Środkowej w ramach identyfikacji innowacyjnych, zrównoważonych i powtarzalnych modeli zarządzania publiczno-prywatnego, które zostaną wykorzystane w przywracaniu społeczności do użytkowania budynków o wartości historycznej poprzez udostępnianie ich na przedsięwzięcia sektora kulturowego i kreatywnego.
Wyzwaniem dla partnerów będzie określenie rekomendacji dla innych miast europejskich jak zwiększać wartość ekonomiczną opuszczonych zabytków, tworzyć efektywne grupy wsparcia łączące reprezentantów miasta, biznesu, lokalnej społeczności oraz środowiska akademickiego, angażować i wspierać sektor kultury i przemysłów kreatywnych w rozwoju biznesowym.
Konferencja „Obywatele, decydenci polityczni oraz sektor przemysłów kreatywnych i kulturowych – współpraca w zakresie prawodawstwa, polityk oraz narzędzi ICT” 12.09.2017 r.:
Zaproszenie na konferencję Program Formularz rejestracyjny
Conference “Link among citizens, policy makers and CCIs, with reference to innovative legislation, policies and ICT tools” 12.09.2017:
Invitation for the conference Agenda Registration form
Dotychczasowe rezultaty projektu:
Plan zaangażowania obywateli w poprawę zarządzania obiektami o wartości historycznej
Raport z badania potrzeb szkoleniowych
Projekt w liczbach:
Konsorcjum projektowe tworzy 10 partnerów projektu:
Ponadto w Bydgoszczy zakłada się współpracę lokalną z MCK, BARR, uczelniami, sektorem prywatnym.
Budżet projektu:
Planowane rezultaty merytoryczne:
Dodatkowe informacje
Nowe idee, stare budynki LINK
Konferencja "Stare budynki potrzebują nowych historii - Jak z sukcesem zarządzać dziedzictwem kulturowym?" (Lublana/Słowenia, marzec 2017) LINK
Kontakt z prowadzącymi projekt:
Bożena Katarzyna Napierała: Tel. (52) 58 58 373; e-mail: k.napierala@um.bydgoszcz.pl
Więcej Informacji:
Forget Heritage: http://forgetheritage.euhttp://forgetheritage.eu
Strona programu Europa Środkowa: https://europasrodkowa.gov.pl/
Strona programu Interreg Central Europe: http://www.interreg-central.eu
poniedziałek 8.00-16.00
wtorek 8.00-18.00
środa 8.00-16.00
czwartek 8.00-16.00
piątek 8.00-14.00