Sekcja dwujęzyczna z językiem hiszpańskim działa w I Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy od września 2005 roku. Obecni uczniowie sekcji dwujęzycznej ukończyli wcześniej gimnazjum dwujęzyczne z językiem hiszpańskim lub w inny sposób opanowali język na tyle, by sprostać wymaganiom nauki w liceum. Od września 2022 roku szkoła oferuje naukę w 5-letnim programie dwujęzycznym obejmującym intensywną naukę języka w tzw. klasie wstępnej (od podstaw, 18 godzin w tygodniu), a następnie naukę w klasie dwujęzycznej przez cztery kolejne lata liceum aż do matury.
Jest to jedna z zaledwie 16 szkół w Polsce realizujących program oddziałów dwujęzycznych z językiem hiszpańskim.
W tej sprawie do bydgoskiego ratusza przybyła przedstawicielka Biura Radcy ds. Edukacji przy Ambasadzie Królestwa Hiszpanii w Polsce, która spotkała się z zastępczynią prezydenta Bydgoszczy Iwoną Waszkiewicz oraz z dyrekcją i nauczycielami szkoły.
- Pierwsze Liceum Ogólnokształcące to wyróżniająca się szkoła na terenie Bydgoszczy. Przychodzą do niej bardzo zdolni i utalentowani uczniowie. Myślę, że ta współpraca to bardzo trafiony wybór – mówi zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz.
Od 6 do 10 grudnia w murach „Jedynki” goszczone są dwie nauczycielki z hiszpańskiej szkoły średniej I.E.S. Padre Feijoo w Gijón. Celem wizyty jest obserwacja pracy nauczycieli I LO i rozmowy z uczniami. Concepción Aliaga Bernabé i Beatriz M. Pérez Arias będą obserwowały lekcje języka hiszpańskiego i przedmiotów w tym języku, zapoznają się z pracą szkoły w zakresie działalności Samorządu Szkolnego, Szkolnego Koła Wolontariatu, pomocy psychopedagogicznej, sekcji dwujęzycznej z językiem hiszpańskim i współpracy z Ambasadą Hiszpanii. W czasie tej wizyty zostanie opracowane i podpisane porozumienie o współpracy między szkołami, obejmujące obecnych i przyszłych uczniów obu szkół.
Jest to już drugie spotkanie, ponieważ na przełomie września i października br. dwie nauczycielki języka hiszpańskiego z „Jedynki” odwiedziły szkołę hiszpańską. Obie wizyty są realizowane w ramach projektów unijnych: ze strony I LO – projekt PO WER „W trosce o rozwój młodych Europejczyków”, a ze strony hiszpańskiej – projekt Erasmus+ „E.M.B.R.A.C.E.”.
Więcej informacji o klasie dwujęzycznej na stronie 1 LO – link tutaj.