Szczyt EUROCIETIS zgromadził lokalnych, krajowych i europejskich przywódców w celu omówienia roli miast w perspektywie kolejnych lat w Europie. Stanowił doskonałą okazję do przedstawienia swojej wizji miast w przyszłości. Celem spotkania było także zaprezentowanie zaangażowania metropolii na rzecz większego udziału obywateli oraz promowanie społeczeństw, w których to ludzie są najważniejsi i w których zaufanie między obywatelami a sektorem publicznym jest wzmacniane.
Przy tej okazji ogłoszony został manifest EUROCITIES „Agenda przywódców miast dla UE”, przedstawiający poglądy na temat Unii Europejskiej i przyszłości Europy przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego (cały manifest na stronie www.eurocities.eu).
Podpisano także deklarację w sprawie zaangażowania się obywateli w kwestii szeroko pojętego kształtowania przyszłości europejskich miast.
Podczas szczytu prezydenta Bydgoszczy reprezentowała jego zastępczyni, Maria Wasiak. – Wszyscy członkowie Eurocities zgodzili się, że kwestie związane z ochroną środowiska, sprawy społeczne, w tym szczególnie kwestie ludzi starszych i niepełnosprawnych, a także aktywizacja kobiet i poprawa poziomu edukacji to sprawy kluczowe, które warunkują poprawę sytuacji ludności w Europie – mówi Wasiak. – Aby podnieść jakość życia w Europie, niezwykle istotne jest zaangażowanie obywateli. Stąd nasza deklaracja, w której zobowiązujemy się do zwiększenia wspomnianego zaangażowania obywateli w sprawy miast.
Deklaracja Eurocities w sprawie zaangażowania się obywateli
"My, Prezydenci Miast i liderzy Eurocities, zobowiązujemy się do zwiększenia zaangażowania obywateli poprzez:
Zaangażowanie obywateli w dialog na temat naszej wspólnej przyszłości
Inspirowanie władz wszystkich szczebli do budowania społeczeństw, w których ludzie są najważniejsi
Wywieranie pozytywnego wpływu na sposób podejmowania decyzji w Europie
Jako władze lokalne jesteśmy zaangażowani w rozwój bardziej pozytywnej przyszłości dla Europy oraz w zapewnienie pozytywnego wkładu w budowanie Europy bardziej skoncentrowanej na obywatelach".
Bydgoszcz jest pełnym członkiem stowarzyszenia Eurocities od listopada 2005 r.
EUROCITIES jest zrzeszeniem ponad 140 dużych miast europejskich z 39 krajów, głownie z państw UE, którego celem jest stworzenie wspólnej wizji dla zrównoważonego rozwoju, lepszej przyszłości i dobrej jakości życia w miastach europejskich. Aby osiągnąć cel, EUROCITIES tworzy platformę dla miast członkowskich, która umożliwia bliską współpracę, wymianę wiedzy, idei, doświadczeń, analizę wspólnych problemów i wspólne kreowanie innowacyjnych rozwiązań.
Założone w 1986 r. przez burmistrzów sześciu miast europejskich, Barcelony, Birmingham, Frankfurtu, Lyonu, Mediolanu i Rotterdamu, EUROCITIES daje dużym miastom głos w Europie i reprezentuje ich interesy dzięki dialogowi z instytucjami Unii Europejskiej we wszystkich aspektach legislacji, polityki i programów, które mają wpływ na miasta oraz ich obywateli. EUROCITIES przede wszystkim wspiera wszystkie działania na rzecz stworzenia Europejskiej Polityki Miejskiej i jest aktywne w wielu dziedzinach polityki, takich jak rozwój ekonomiczny, służba cywilna, ekologia, transport i przepływ osób, zatrudnienie i sprawy socjalne, kultura, edukacja, informacja, społeczeństwo wiedzy, dobre zarządzanie i współpraca z zagranicą.