Wizyta obejmowała m.in. zwiedzanie miasta, wizytę w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku, spotkania z radnymi Rady Miasta Bydgoszczy oraz członkami Towarzystwa Przyjaciół Miasta Perth. Delegacja ze Szkocji miała także okazję poznać funkcjonowanie Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych oraz wysłuchać debaty oxfordzkiej z udziałem bydgoskiej młodzieży. Michał Sztybel, zastępca Prezydenta gościł Provosta Perth w Ostromecku, gdzie uroczyście świętowano 20-lecia partnerstwa.
W ratuszu z członkami delegacji spotkał się zastępca Prezydenta, Mirosław Kozłowicz oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta, Ireneusz Nitkiewicz. Bardzo się cieszę, że mogę gościć Państwa nad Brdą. Bydgoszcz i Perth od dwudziestu lat owocnie współpracują. Wierzę, że te kontakty będą się rozwijać w kolejnych latach. Jednocześnie dziękuję za wizytę nad Brdą i zapewniam, że jesteście tu Państwo zawsze mile widziani – mówił podczas spotkania Mirosław Kozłowicz.
Bydgoszcz i Perth umowę o partnerstwie podpisały 9 maja 1998 roku. W 2003 roku w Bydgoszczy powstało Towarzystwo Przyjaciół Miasta Perth, a także Friends of Bydgoszcz w Perth – towarzystwa stawiają sobie za cel zacieśnianie współpracy między miastami.
Dotychczasowa współpraca obu miast obejmowała przede wszystkim działania na polu kulturalnym - wspólne przedsięwzięcia muzyczne artystów profesjonalnych i grup amatorskich, współpracę w zakresie organizacji kursów językowych i szkolenia nauczycieli (Perth College). Bardzo aktywna i wspierana przez miasto jest współpraca towarzystw: miasto przy aktywnym udziale Towarzystwa Przyjaciół Miasta Perth w Bydgoszczy i Friends of Bydgoszcz w Perth prowadzi m.in. działania promocyjne i edukacyjne w szkołach i uczelniach wyższych organizując konkursy, wystawy, wykłady przybliżające kulturę, architekturę i atrakcje turystyczne obu miast. Współpracują ze sobą szkoły, placówki opiekuńcze oraz muzycy.
W ramach partnerskiej wymiany młodzieży, Bydgoszcz gościła w 2016 i 2017 roku młodych ludzi z Alyth Youth Partnership. Inicjatorem przyjazdu do Bydgoszczy był George Annan, założyciel Orkiestry Perthshire Brass Band oraz wychowawca w centrum pracy z młodzieżą w Perth. Niewątpliwym wsparciem dla realizacji wielu przedsięwzięć jest także środowisko Polonii w Perth oraz Polska Szkoła Sobotnia w Perth, która wraz z młodzieżą z bydgoskiej fundacji ALTERnacja zrealizowała w 2018 r. projekt muzyczno-edukacyjny.
Dwa razy (w lipcu 2014 i 2018 roku) gościł w naszym mieście zespół muzyczny Perthshire Brass Band, jedna z najlepszych orkiestr dętych w UK. Orkiestra to duży, liczący 30 muzyków zespół o zróżnicowanym wieku i zdolnościach. W repertuarze mają zarówno muzykę filmową, piosenki pop, ale też dzieła wielkich klasyków oraz tradycyjne utwory szkockie. Zespół nawiązał aktywną współpracę z bydgoską orkiestrą dętą EMBAND; w Bydgoszczy odbyły się wspólne koncerty.
Ostatnią oficjalną wizytę w Perth odbyła zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz w 2016 roku w związku z obchodami 750. rocznicy Traktatu w Perth (Szkocja-Norwegia).
Warto wiedzieć:
Perth to miasto położone w regionie Tayside, nad rzeką Tay. Perth było pierwszą stolicą Szkotów i miejscem koronacji królów. Dopiero po śmierci Jakuba I w 1437 r. stolicę Szkocji przeniesiono z Perth do Edynburga. Obecnie okręg Perth & Kinross liczy ok. 150 tys. mieszkańców. Jest ważnym ośrodkiem finansowym, handlowym, drzewnym, szklarskim oraz przemysłu rolniczego i chemicznego. Perth jest dużym skupiskiem Polonii, osiadłej głównie po zakończeniu II Wojny Światowej. Na terenie miasta znajduje się największy w Szkocji cmentarz polskich żołnierzy.
W mieście funkcjonuje uczelnia Perth College i dwa muzea (właściwie galerie): Ferguson Galery na Tay Street i Perth Museum & Art. Galery. W Perth znajdują się także dwa teatry - Perth Theatre i Perth Concert Hall.
Dla Szkotów Perth jest tym, czym dla Polaków Gniezno. Historia miasta inspirowała Szekspira, jego urodą zachwycał się Walter Scott. Nieprzypadkowo Mel Gibson wybrał okolice miasta do nakręcenia swojego filmu "Braveheart – Waleczne serce".