Program był bardzo bogaty i napięty, młodzi Polacy m.in. zwiedzili Bydgoszcz, Biskupin, Toruń, Żnin, wzięli udział w zajęciach na temat marszałka Józefa Piłsudskiego, w warsztatach prowadzonych przez harcerzy i zapoznali się z pracą bydgoskiej prasy, radia i telewizji. Oprócz zwiedzania regionu, spotkań w muzeach na terenie naszego województwa, młodzież wzięła także udział w przedsięwzięciu szkolnym zatytułowanym: „Jesteśmy Polakami” . Każda klasa przygotowała stoiska prezentujące historię, przyrodę, sport i kulturę naszego kraju, odbył się występ Zespołu Pieśni i Tańca „Płomienie” oraz zajęcia, przygotowane przez pracownika IPN p. Mirosława Sprengera wspólnie z nauczycielem historii p. Ewą Jędrzejczak-Taranek na temat postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Uczniowie Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie na Wileńszczyźnie zostali przyjęci przez polskie rodziny, gościnę zapewnili dyrektor SP 35 Aleksandra Gulbinowicz-Kotowska, nauczycielka Ewa Jędrzejczak-Taranek oraz rodzice uczniów SP 35.
Gimnazjum w Niemenczynie to jedna z najstarszych szkół Ziemi Wileńskiej. W roku 2015 placówka obchodziła 150-lecie istnienia. Obecnie uczęszcza do niej około 500 uczniów, którzy kształceni są zarówno w języku polskim, jak i rosyjskim.
Podczas spotkania w Urzędzie Miasta Bydgoszczy w dniu 22 września br., grupie młodzieży towarzyszyli opiekunowie oraz dziennikarze z polskiego portalu multimedialnego na Litwie „Wilnoteka”.
W ratuszu po rozmowie z p. Iwoną Waszkiewicz, zastępcą Prezydenta Miasta oraz p. Jerzym Derendą, prezesem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, młodzież litewska przedstawiła prezentację na temat swojej szkolnej społeczności oraz miejscowości Niemenczyn. Zaproszeni uczniowie zwiedzili salę sesyjną oraz gabinet Przewodniczącego Rady Miasta Bydgoszczy.