Prezydent Rafał Bruski spotkał się z sześćdziesięcioma dwoma zagranicznymi licealistami z jedenastu krajów (Argentyny, Wenezueli Brazylii, Chile, Meksyku, USA, Kanady, Japonii, Korei Południowej, Tajwanu, Tajlandii), którzy biorą udział w wymianie długoterminowej organizowanej przez Rotary.
Dwa bydgoskie kluby Rotary uczestniczą w programie wymiany od przeszło dwudziestu lat. Od pięciu lat, w drugiej połowie sierpnia, Bydgoszcz gości na kursie języka polskiego wszystkich przyjeżdżających w danym roku zagranicznych licealistów.
Z grupy uczestników spotkania siedem osób zostanie podczas wymiany w Bydgoszczy. Będą uczyć się w I i IX Liceum Ogólnokształcącym. Reszta uczestników zamieszka na czas wymiany w innych polskich miastach.
Rotary jest stowarzyszeniem przedsiębiorców i ludzi różnych zawodów z całego świata, które świadczy pomoc humanitarną, promuje wysokie normy etyczne w każdym zawodzie i pomaga budować dobrą wolę i pokój na świecie. Hasłem Rotary jest „Service above Self” czyli „ Służba ponad własnym interesem”. Działalność Rotary jest prowadzona głównie poprzez kluby, które są niezależnymi, autonomicznymi stowarzyszeniami posiadającymi własny statut i własne władze. Obecnie na świecie jest zarejestrowanych 34 tys. klubów w 170 krajach, do których należy ok.1 200 000 rotarian. Ich działalność odbywa się poprzez m.in.:
• służbę dla własnego klubu poprzez wzmacnianie poczucia wspólnoty wśród członków
• służbę zawodową poprzez pomoc innym
• służbę dla społeczeństwa poprzez działania zmierzające do poprawy warunków życia społeczności lokalnej
• służbę międzynarodową poprzez działania zmierzające do poszerzania zasięgu idei rotariańskich i idei międzynarodowego zrozumienia, tolerancji i pokoju na świecie.
Wymianę młodzieży zainicjowały kluby europejskie w latach 20. ubiegłego wieku. Wymiana rozwijała się aż do II wojny światowej i została wznowiona po 1946 r. Roczna wymiana długoterminowa zyskała na popularności w latach 50. ubiegłego wieku i stała się podstawowym filarem programu. Zarząd Rotary International zgodził się w 1972 roku zalecić klubom na całym świecie prowadzenie wymiany młodzieży jako działalności o ogromnej wartości i znaczeniu.. Ponad 8 tysięcy młodych ludzi udaje się każdego roku do ponad 80 krajów w ramach długoterminowego programu wymiany (Long Term RYEP).
Wymiana ta trwa zwykle jeden rok szkolny, podczas którego uczeń jest goszczony przez kilka rodzin w danym miejscu, a jego podstawowym obowiązkiem jest uczęszczać do szkoły. Ten rodzaj wymiany dostępny jest dla młodzieży w wieku od 15 do 18 lat.
Każdego roku z Polski w ramach rotariańskiego programu wymiany młodzieży wyjeżdża blisko 60 licealistów do szkół i rodzin za granicą. Główne kierunki wyjazdów to Ameryka Północna i Południowa, Azja i Australia.
Polskie kluby Rotary wysłały w świat już ponad 1000 licealistów i taka samą liczbę młodych ludzi gościły w naszym kraju.