logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Wyjątkowe świętowanie Wojskowej Służby Zdrowia




Były awanse, nagrody i przede wszystkim oficjalne otwarcie Sali Operacyjnej Robotycznej. W poniedziałek (7.04) w 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy odbyły się obchody Święta Wojskowej Służby Zdrowia.


Wojskowa Służba Zdrowia należy do najstarszych rodzajów służby w Wojsku Polskim. Co roku w kwietniu obchody Święta Wojskowej Służby Zdrowia są okazją do podsumowań. Nie inaczej było i tym razem. W Bydgoszczy uroczystości odbyły się w 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką. Były podziękowania, gratulacje i awanse na wyższe stopnie wojskowe. 

- W dniu Święta Wojskowej Służby Zdrowia dziękuję całemu personelowi za codzienną oddaną pracę, a także za pielęgnowanie tradycji, przy jednoczesnym podążaniu za aktualnymi trendami i innowacyjnymi technologiami o kluczowym znaczeniu dla ratowania zdrowia i życia pacjentów - mówił obecny na uroczystości zastępca prezydenta Bydgoszczy Łukasz Krupa. Wśród zaproszonych gości byli również m.in. Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel oraz bydgoscy parlamentarzyści. 

W tym roku Święto Wojskowej Służby Zdrowia było też okazją do oficjalnego otwarcia Sali Operacyjnej Robotycznej. Szpital zrealizował już swoją pierwszą operację przy użyciu robota da Vinci. Zespół specjalistów z Oddziału Klinicznego Urologii i Onkologii Urologicznej przeprowadził zabieg, który był przełomowym momentem w historii placówki. 
Do tej pory z zabiegów korzystają pacjenci z oddziału urologii, jednak w planach są także operacje dotyczące raka jelita grubego, wkrótce dołączą operacje onkologiczne dotyczące przewodu pokarmowego, a w trzecim etapie zabiegi ginekologiczne.

Robot da Vinci został zakupiony dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Obrony Narodowej kwotą 14 871 000,00 zł. Bydgoski szpital dołączył do grona placówek, które mogą zaoferować pacjentom najnowocześniejsze metody terapii. Dzięki robotowi da Vinci, szpital ma możliwość przeprowadzania zabiegów o wyjątkowej precyzji, co pozwala na skuteczniejsze leczenie. Co więcej, technologia ta pozwala skrócić czas pobytu pacjenta w szpitalu, co oznacza szybszy powrót do zdrowia. Dzięki temu pacjenci mogą cieszyć się lepszymi efektami leczenia i krótszym czasem rekonwalescencji. 
Przypomnijmy, że w Bydgoszczy robot da Vinci wykorzystywany jest już m.in. w Centrum Onkologii, Szpitalu Uniwersyteckim im. Biziela oraz Szpitalu Uniwersyteckim im. Jurasza.