Urodziła się 14 marca 1941 w Bydgoszczy. Polska muzykolog, działaczka kulturalna, w latach 1991-2015 dyrektor Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.
Wychowała się na bydgoskim Okolu, w rodzinie hołdującej muzycznym tradycjom. Ukończyła Liceum Muzyczne w Bydgoszczy w klasie fortepianu Lucjana Galona, a następnie studiowała muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. Była jedną z najbliższych współpracowniczek Andrzeja Szwalbego, dyrektora Filharmonii Pomorskiej. W 1979 roku została kierownikiem artystycznym Bydgoskich Festiwali Muzycznych, w 1989 - wicedyrektorem filharmonii, a w 1990 - dyrektorem artystycznym FP.
W ciągu swej wieloletniej pracy, Eleonora Harendarska systematycznie budowała europejski wizerunek Filharmonii Pomorskiej, zwłaszcza poprzez organizację uznanych w świecie imprez muzycznych i naukowych, jak Międzynarodowe Festiwale oraz Kongresy Muzykologiczne i Słowianoznawcze Musica Antiqua Europae Orientalis oraz Bydgoskie Festiwale Muzyczne.
Poszerzyła ofertę artystyczną FP o nowe formy (m.in. spotkania z mistrzami pióra oraz koncerty uniwersyteckie, koncerty familijne, w tym innowacyjny dla niemowląt i kobiet w ciąży „Od brzuszka do uszka maluszka”, specjalne koncerty dla seniorów) czy działalność Klubu Melomana.
Jest pomysłodawczynią Roku Paderewskiego, uroczystych obchodów rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy oraz celebrowania Międzynarodowego Dnia Muzyki, na wzór wieloletniej tradycji świętowania Dnia Teatru. Ponadto była wieloletnim członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków w Warszawie, w latach 1989-1991 przewodniczącą Bydgoskiej Rady Charytatywnej, członkinią Rady Fundacji na rzecz utworzenia Uniwersytetu w Bydgoszczy, pierwszą przewodniczącą Konferencji Dyrektorów Polskich Filharmonii i Orkiestr Symfonicznych.
W latach 1995-2006 przewodnicząca Kapituły Nagród Artystycznych Prezydenta Bydgoszczy.
Zdobyła wiele nagród i odznaczeń, m. in. Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski i Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, liczne wyróżnienia Ministra Kultury, m.in.: Złoty Medal Gloria Artis oraz medal za promocję muzyki polskiej w kraju i za granicą, a także Medal Kazimierza Wielkiego, Laur Szwalbego czy Ambasador Regionu 2000. W 2017 roku została odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności.