logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Europejskie Dni Dziedzictwa - święto zabytków

2022-09-17 10:00
2022-09-17 14:00
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna
Pozostałe
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

Informacje od Organizatora:
Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.
W związku z powyższym zapraszamy na zwiedzanie biblioteki bydgoskiego klasztoru bernardynów, Magazynu Głównego, a także Pracowni Regionalnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy.
Zwiedzający uczestniczyć będą w prezentacji najciekawszych zbiorów znajdujących się w bibliotecznym magazynie, następnie w pokazie procesu wypożyczania książek „od zamówienia do realizacji”, czyli od wydruku zamówienia, wyszukania go na półkach po sygnaturze, do realizacji i dostarczenia windą, a na zakończenie poszukają ukrytych w zbiorach ciekawostek o Bydgoszczy.
Zwiedzanie Biblioteki Bernardynów przybliży z kolei najstarszy i największy z zachowanych w mieście księgozbiorów. Jego początki sięgają XV wieku. Najważniejszą cechą tej biblioteki jest jej przeszłość, będąca częścią historii Bydgoszczy. Zaś w Pracowni Regionalnej zaprezentowane zostaną m.in. książki, gazety, czasopisma, księgi adresowe miasta Bydgoszczy i wszelkie materiały związane z województwem kujawsko-pomorskim.
Zapraszamy również do obejrzenia zabytkowej klatki schodowej naszego budynku przy ulicy Długiej i obejrzenia efektów jej remontu, jak również zwiedzenia prezentowanej tam wystawy „Bydgoszcz na starej fotografii”.
Zwiedzanie rozpoczynać się będzie o każdej pełnej godzinie, od 10:00 do 14:00, w grupach liczących po 10 osób.
Zbiórka grup w holu głównym Biblioteki.
Kolejność zwiedzania:
- Magazyn  Główny (20-25 minut),
- Pracownia Regionalna (15-20 minut)
- Biblioteka Bernardyna (20-25 minut)
- Galeria w zabytkowej klatce schodowej naszego budynku przy ulicy Długiej 39
Zapisy przyjmowane są przez pracowników Działu Udostępniania Zbiorów WiMBP: nr tel.: 52 33 99 250.
______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

 

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl