Zauroczeni pięknem: Przyodziana blaskiem. Motyw Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w malarstwie

2022-04-21 18:00
2022-04-21 20:00
Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury
Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury

Informacje od Organizatora:
Zauroczeni pięknem: „Przyodziana blaskiem. Motyw Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w malarstwie”
Prelekcja dra Mateusz Solińskiego w ramach nowego cyklu autorskich wykładów pod wspólnym tytułem „Zauroczeni pięknem”. Celem spotkań będzie przybliżenie szczególnie wartościowych twórców, zjawisk i dzieł z obszaru kultury europejskiej i polskiej, z odniesieniem i wskazaniem na zabytki z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, jak również artystów związanych z regionem. „Zauroczeni pięknem” to Ci, którzy tworzyli dzieła sztuki i architektury, ale również Ci, którzy ulegają urokowi tych dzieł, podróżują, są bywalcami muzeów by poznawać i podziwiać wytwory minionych epok. Pierwsze spotkanie z cyklu poświęcone będzie sztuce sakralnej i tematowi Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w malarstwie. Ostatnie wzmianki dotyczące ziemskiego żywota Matki Bożej związane są z Jej wspólną modlitwą z apostołami w Wieczerniku i Zesłaniem Ducha Świętego. Nie odnajdujemy w Dziejach Apostolskich żadnych innych informacji na temat dalszych losów matki Jezusa. Jak to się stało, w takim razie, że powstało tak wiele przedstawień ukazujących moment przejścia Maryi z życia ziemskiego do wiecznego? Co stanowiło źródło inspiracji dla setek autorów na przestrzeni minionych wieków? Zapraszamy na wykład, który przybliży bogatą ikonografię związaną z ostatnimi chwilami ziemskiego życia Matki Bożej, i który będzie stanowił próbę wyjaśnienia symboliki wizerunków, bardzo popularnych szczególnie w okresie baroku.
Wstęp wolny
Ilustracja: Wojciech Gerson, Wniebowzięcie NMP, obraz z ołtarza głównego w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lipnie, fot. dzięki uprzejmości ks. Mirosława Korytowskiego

Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl