Portret - opowieść o prawdzie i pięknie w kontekście portretowej twórczości Leona Wyczółkowskiego

2022-04-24 13:00
2022-04-24 15:00
Muzeum Okręgowe - Gdańska 4
Muzeum Okręgowe - Gdańska 4

Informacje od Organizatora:
Z cyklu „Urodziny Leona, naszego Patrona”. Wykład Alicji Jakubowskiej pt. „Portret – opowieść o prawdzie i pięknie w kontekście portretowej twórczości Leona Wyczółkowskiego”
Wstęp do muzeum – bilet specjalny 1 zł
Leon Wyczółkowski, patron naszego Muzeum, urodził się w Hucie Miastkowskiej, małej miejscowości w powiecie garwolińskim, 11 kwietnia 1852 roku licząc według obowiązującego wówczas na terenie zaboru rosyjskiego kalendarza juliańskiego. Jednak w krakowskim archiwum parafii św. Floriana zachował się akt małżeństwa zawartego w 1916 roku z Franciszką Panek, w którym przy dacie urodzin artysty widnieje zapis 24 kwietnia. Dokument sporządzony został w oparciu o kalendarz gregoriański, którym posługiwano się od dawna w większości krajów europejskich. Między 1869 a 1875 rokiem studiował w warszawskiej Szkole Rysunku i Malarstwa pod kierunkiem Wojciecha Gersona; natomiast w latach 1875-1876 w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium u Aleksandra Wagnera. Kontynuował naukę w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w pracowni Jana Matejki (1877-1879). W latach 1879-1880 roku zamieszkał we Lwowie. Warto wiedzieć, że czas pobytu na Ukrainie uznawany jest za niezwykle ważny dla jego twórczości. Więcej na wykładzie Alicji Jakubowskiej.

Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl