logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

7,5-godz. "Szatańskie tango". Urodziny Kina, Akademia Kinomana

2020-03-07 13:00
2020-03-07 21:00
Kino Orzeł
Film
Kino Orzeł

Informacje od Organizatora:
Wszystkich miłośników X muzy serdecznie zapraszamy na tegoroczne urodziny kina Orzeł. Weekend 6-8 marca wypełnią seanse nieoczywiste i wyjątkowe. I tak drugiego dnia zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu Akademia Kinomana. Tym razem najbardziej zagorzałych oglądaczy zaprosimy na prawdziwy filmowy maraton. "Szatańskie tango" to arcydzielne, kultowe dzieło slow cinema w reżyserii mistrza tego nurtu - Béli Tarra. Monumentalne dzieło trwa 445 minut! Zgodnie z wolą twórcy seans podzielony jest na 3 części z półgodzinnymi przerwami pomiędzy.
"Szatańskie tango" pokażemy w odrestaurowanej cyfrowo wersji z okazji 25. rocznicy premiery filmu (z polskimi i angielskimi napisami!)!
Opowieść ta rozgrywa się na Wielkiej Nizinie Węgierskiej. Bohaterowie żyją w opuszczonym państwowym gospodarstwie rolnym, które od dawna niczego już nie produkuje. Jedynym lekarstwem na świadomość postępującego rozkładu jest myśl o ucieczce. Oszukując i przeszkadzając sobie nawzajem, mieszkańcy snują kolejne misterne plany. Aż w końcu pewnego dnia nadchodzi "mesjasz" - kłamca i były informator milicji. Bohaterowie podążą za nim przez równinę, bowiem wierzą, że oczyści on ich ze zła i odpuści grzechy przeszłości. Szatańskie tango to modernistyczne dzieło Tarra, które nie tylko odważnie kontynuuje, ale wręcz radykalizuje kontemplacyjny nurt w kinie reprezentowany przez Ozu, Antonioniego, Tarkowskiego czy Jarmuscha. Czerń i biel tego filmu była odpowiedzią na przekoloryzowany chaos kultury wizualnej lat 90., a długie ujęcia i ograniczenie cięć to reakcja na szaleńcze tempo ówczesnych teledysków i reklam. 7,5-godzinny metraż stanowi natomiast odpowiedź na powierzchowność i wymuszanie szybkich reakcji na konsumentach kultury. A co najważniejsze, niezwykła długość i tempo Szatańskiego tanga są środkami służącymi opowiadaniu, a nie celem samym w sobie.
"Szatańskie tango" jest adaptacją wybitnej powieści László Krasznahorkaia pod tym samym tytułem, wydanej w Polsce przez Wydawnictwo W.A.B..
Film był dwukrotnie prezentowany na festiwalu Nowe Horyzonty (w 2004r. - w ramach pełnej retrospektywy Béli Tarra oraz w tym roku). Jest wymieniany w czołówce najważniejszych osiągnięć światowej kinematografii wszech czasów.
Plan projekcji:
Część I: 145' (przerwa 30')
Część II: 130' (przerwa 30')
Część III: 170'
Całość z dwiema przerwami trwa: osiem godzin i dwadzieścia pięć minut.

______________________
Kalendarz wydarzeń  odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).   
______________________  
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl      
______________________  
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl