Spotkanie wspomnieniowe poświęcone Aurelii Boruckiej-Nowickiej

2020-01-09 19:00
Galeria Autorska Jan Kaja, Jacek Soliński
Galeria Autorska Jan Kaja, Jacek Soliński

9 I 2020, godz. 18.00  – spotkanie wspomnieniowe poświęcone Aurelii Boruckiej-Nowickiej (1926 – 2019) pt. „Motyw ocalenia” z udziałem: Ireny Borowczak, Barbary Chojnackiej, Anny Gasiulowej, Urszuli Guźleckiej, Andrzeja Jarzębowskiego, Wiesławy Jarzębowskiej, Jana Kaji, Józefa Łosia, Jacka Solińskiego, Mariana Stępaka,  Soni Zengel i Jerzego Zegarlińskiego. Czytanie tekstu – Roma Warmus.
Aurelia Borucka-Nowicka (1926-2019), muzeolog, całe zawodowe życie (45 lat) związana z Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W latach 1948-1952 studiowała historię sztuki na Wydziale Humanistycznym UMK w Toruniu. W 1978 r. ukończyła Podyplomowe Studium Muzeologiczne w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. W 1960 r. zawarła związek małżeński z Bronisławem Zygfrydem Nowickim (1907-1981), artystą grafikiem, projektantem grafiki użytkowej, rysownikiem i malarzem. W Muzeum Okręgowym pracowała w latach 1948 – 1995. Od 1958 r. pełniła funkcję kierownika Działu Sztuki Polskiej, od 1968 roku Dział Sztuki Współczesnej, a od 1976 r. Dział Sztuki. Jako kurator zbiorów sztuki miała znaczny wpływ na program kolekcjonerski i wystawienniczy. W latach 1991 – 1995 pracowała na stanowisku dyrektora.
Utworzyła w zbiorach muzeum kolekcję współczesnego malarstwa polskiego zaliczaną dziś do jednej z najlepszych w kraju. Obrazy z tej kolekcji stanowią świadectwo, iż współczesna twórczość jest i może się stawać nośnikiem ważnych treści duchowych. W swojej pracy kierowała się zawsze prawą postawą, promując wartości chrześcijańskie, co znajdowało odzwierciedlenie w wielu ekspozycjach. Jej zasługi dla Bydgoszczy mają wymiar kulturotwórczy.
Należała do wielu stowarzyszeń, m.in. Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Oddział w Toruniu, Polskiego Towarzystwa Archeologicznego, Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego i Towarzystwa Przyjaciół Sztuki .
Za wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej otrzymała liczne nagrody oraz odznaczenia państwowe i resortowe, m.in. Medal 10-lecia Polski Ludowej (1955), Bydgoszcz Zasłużonemu Obywatelowi (1967), Zasłużony Działacz Kultury (1973), Medal 50-lecia Muzeum (1974), Medal Związku Polskich Artystów Plastyków za zasługi dla rozwoju sztuki (1979), Złoty Krzyż Zasługi (1980), Złotą Odznakę „Za Opiekę nad Zabytkami” (1980), Medal 40-lecia Polski Ludowej (1984), Krzyż Kawalerski orderu Odrodzenia Polski (1987), Medal Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2008), Medal Brązowy Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2008).

Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl