logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Julia Doszna i Mirosław Bogoń: Dobry Weczer Tobi Pane Hospodarju

2020-01-10 18:00
2020-01-10 20:00
Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury
Koncert
Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury

KPCK zaprasza na wieczór kolęd i obrzędów przy wigilijnym stole w tradycji Kościołów Wschodnich. Pieśń „Dobry weczer tobi pane hospodarju” wita gospodarza zapraszając do wspólnego świętowania, za to pieśni bożonarodzeniowe, np. „Dywnaja nowyna” przywołują  zarówno scenerię jak i postaci, które uczestniczyły przy Narodzeniu Pana – Maryję, Św. Józefa, pasterzy, aniołów. Kolędy „Nebo i zemla”, czy „Anheł pastyriam mowył” są wspólne naszym narodom i świadczą o tym, że historia od wieków splatała nasze losy. Podtrzymujemy braterską więź, korzystając z dziedzictwa narodowego Polaków, Łemków i Ukraińców.
Julia Doszna – łemkowska śpiewaczka ze wsi Łosie w Beskidzie Niskim, obdarzona ciepłym i przejmującym głosem. Śpiewa od dzieciństwa, techniki wokalne i umiejętność operowania głosem opanowała w zespole „Łemkowyna”. Inspiruje się muzyką ludową, poza łemkowskimi wykonuje również pieśni cygańskie, rumuńskie, chorwackie i żydowskie. Reprezentuje przeglądy i festiwale prezentując kulturę mniejszości narodowych i etnicznych. O nagranej w 2003 z Krzysztofem Pietruchą płycie „Czoho płaczesz” „Gazeta Wyborcza” pisała: „jest przepojona nostalgią, w jakiś magiczny sposób przenikają się w muzyce smutek i nadzieja. Nie sposób słuchać jej bez wzruszenia”. Sama Doszna mówi, że „śpiew jest jej modlitwą” W Kujawsko Pomorskim Centrum Kultury gościła  z lutnistą Antonim Pilchem.
Mirosław Bogoń – aranżer i kompozytor, instrumentalista, akompaniator, członek m.in grup: Serencza, Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki, Wioszczanie, New Day, Retro Cafe Jazz, Lowers Band. Założyciel łemkowskiej formacji dziecięco-młodzieżowej Ruczaj. Lubi łączyć różne stylizacje muzyczne – od folkloru, przez folk, muzykę klasyczną po jazz. Współpracuje też z Susanną Jarą, chórami Cantores Carvatiani i Belfersingers, zespołem Dollars Brothers.
Autor Jazzowych Impresji Wielkopostnych, Dobrej Historyji (folklor w muzyce elektronicznej), kompozycji chóralnych nagrodzonych na konkursach ogólnopolskich (Veni Creator-O Duch Sotworytel, Jezu Chryste, Dobryj weczir). Współorganizator koncertów charytatywnych, koncertów dla niepełnosprawnych. Z zamiłowania mechanik samochodowy, wędkarz i nauczyciel.
Julia Doszna – śpiew, opowieść. Mirosław Bogoń – akordeon, pianino, lira korbowa, opowieść.
Bilety w cenie 10 zł do nabycia w siedzibie KPCK oraz na biletyna.pl.

______________________
Kalendarz wydarzeń
 odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS). 
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl 
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl