logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Tryumfy Króla Niebieskiego - koncert kolęd

2020-01-05 18:00
2020-01-05 20:00
Opera Nova
Koncert
Opera Nova

W przededniu święta Trzech Króli zapraszamy na utrzymane w odświętnym nastroju i scenograficznej oprawie koncerty kolęd, nazwane od tytułu jednej z nich "Tryumfy Króla Niebieskiego". Na dużej scenie Opery Nova wystąpią nasze zespoły artystyczne : Chór i Orkiestra, które towarzyszyć będą wspaniałym Artystom :
Henrykowi Miśkiewiczowi- saksofoniście, legendzie polskiej muzyki, Dorocie Miśkiewicz- rewelacyjnej wokalistce jazzowej, Jolancie Wagner-znakomitej solistce Opery Nova, Jackowi Zielińskiemu , który ma trwałe miejsce w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Kolędować będziemy „operowo i jazzowo”. Autorem aranżacji na chór i orkiestrę jest Bohdan Jarmołowicz, zarazem dyrygent Koncertów. Chór Opery Nova przygotowuje Henryk Wierzchoń. O nastrojową atmosferę Koncertów zadba także prowadząca je Urszula Guźlecka
To będą wspaniałe wieczory, które wypełnią świąteczne tematy muzyczne i śpiewanie kolęd, tych niezwykłych pieśni, które są niezbywalnym elementem polskiej tradycji świętowania Bożego Narodzenia. Odbędziemy także nastrojową podróż muzyczną szlakiem europejskich kolęd oraz usłyszymy najlepsze polskie piosenki o tematyce świątecznej i zimowej.
Wystąpią przed Państwem:
Henryk Miśkiewicz - saksofonista altowy i klarnecista, legenda polskiej muzyki. Za pomocą charakterystycznie brzmiącego saksofonu potrafi wyrazić każde uczucie. Słuchając go, ma się wrażenie, że urodził się z saksofonem w ręku. W 1967 wystąpił na słynnym festiwalu Jazz nad Odrą, gdzie dostał wyróżnienie jako najmłodszy uczestnik. Prawdziwą przygodę z jazzem rozpoczął od współpracy z legendarnym zespołem Jazz Cariers i Studiem Jazzowym Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego. Był związany z wybitnymi zespołami jazzowymi, m. in. Big Band Stodoła, Grupą Sun Ship, S.P.P.T. Chałturnik, Swing Session, Ptaszyn Wróblewski Sextet, Simple Acoustic Trio. Występował też z Ewą. Bem, Andrzejem Jagodzińskim, Jarosławem Śmietaną, Wojciechem Karolakiem, Henrykiem Majewskim, Adzikiem Sendeckim, Andrzejem Olejniczakiem, wreszcie ze swoją rodziną - synem Michałem, żoną Grażyną i córką Dorotą. Z Anną Marią Jopek nagrał już 20 płyt. Miał okazję współpracować z Joe Lovano, Mino Cinelu, Patem Metheny, Paulem Kuhnem, Davidem Murrayem. Trzykrotny laureat Fryderyka, wielokrotny zwycięzca ankiety "Jazz Forum".
"Czarodziej swojego instrumentu, genialny muzyk, ale także wspaniały człowiek - skromny i pełen pokory wobec tego, co robi. Jest prawdziwą gwiazdą, uosobieniem spokoju i opanowania, osobowością sceniczną, która przykuwa uwagę słuchacza i widza swoim profesjonalizmem, muzykalnością, wspaniałym kontaktem z publicznością. (…) Na tym wielkim mistrzu zawieść się nie można" -tak mówiła o Henryku Miśkiewiczu Anna Maria Jopek.
Jolanta Wagner Solistka Opery Nova.(sopran). Na tej scenie śpiewa partie: Ulany w "Manru", Santuzzy w "Rycerskości wieśniaczej",Halki w operze Moniuszki,Elżbiety w "Don Carlosie". Współpracuje z teatrami operowymi, śpiewając gościnnie role: w Operze na Zamku w Szczecinie – Halka z opery Moniuszki, Piękna Helena z operetki J. Offenbacha; w Operze Śląskiej w Bytomiu – Elżbieta z „Tannhäusera” Wagnera, Halka z opery Moniuszki, Ulana z „Manru” Paderewskiego; w Teatrze Wielkim w Poznaniu – Lady Macbeth z „Macbetha” i Abigail z „Nabucco” Verdiego; w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie – Jezabel z „Moby Dicka” Knapika i Ulana z „Manru” Paderewskiego; w Operze Krakowskiej – Ulana z „Manru” I. J. Paderewskiego, w Polish Opera w Londynie – Cicha z „Jawnuty” Moniuszki; a także (m.in.) z Teatrem Komedii Muzycznej w Petersburgu, Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy, Polską Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku.
Dorota Miśkiewicz. Rozpoczęła swoją karierę w zespole Włodzimierza Nahornego, z którym nagrała cykl albumów poświęconych polskim kompozytorom: Karolowi Szymanowskiemu, Fryderykowi Chopinowi, Mieczysławowi Karłowiczowi. Ich współpraca trwa od 1995 roku. Umiejętności i wszechstronność wokalistki sprawiły, że zapraszana była do współpracy przez wiele wybitnych osobowiści, takich jak diva z Capo Verde - Cesaria Evora, czy Stefano Bollani i Nigel Kennedy, a także Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Wojciech Młynarski, Tomasz Stańko, Grzegorz Turnau, z którym nagrywa i koncertuje regularnie od 2005 roku, oraz wielu innych. Można ją było również usłyszeć w duecie z Jerzym Wasowskim! Jest wokalistką wciąż poszukującą, eksperymentującą z jazzem, popem, muzyką brazylijską, bałkańską (piosenka "Jovano Jovanke" czyli “Anna Joanna”), afrykańską (duet z Cesarią Evorą), czy poważną (płyty z Włodzimierzem Nahornym oraz Kwadrofonikiem). Jest także autorką i kompozytorką wielu piosenek, które wykonuje.
Jacek Zieliński.Wokalista, trębacz, skrzypek, aranżer i kompozytor. Ukończył liceum muzyczne w klasie skrzypiec, studiował w klasie altówki na Akademii Muzycznej w Krakowie. Posiada ogromną, jak na głos męski, skalę: prawie trzy oktawy. Jeden z założycieli zespołu Skaldowie,jednego z najbardziej znanych polskich zespołów z lat 60. i 70. Takie hity jak "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał", "Prześliczna wiolonczelistka", "Z kopyta kulig rwie" znają wszyscy. Występował też jako solista, m.in. w roku 1964 na Festiwalu w Opolu - "Dzień niepodobny do dnia" - i później w duecie z Łucją Prus "W żółtych płomieniach liści".Wiosną 1987 r. Jacek Zieliński reaktywował grupę "Skaldowie". W czerwcu 2006 r. odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Bohdan Jarmołowicz. Dyrygent, kompozytor i aranżer. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu. W roku 1976 ukończył studia dyrygenckie w klasie Witolda Krzemieńskiego, zaś w roku następnym – studia kompozycji w klasie Floriana Dąbrowskiego. Jest finalistą Konkursu Młodych Dyrygentów w Besançon (1980, Francja). W okresie studiów założył zespół jazzowy Warsztat, z którym zdobył szereg nagród na festiwalach Jazz nad Odrą jako wykonawca i kompozytor (I nagroda za kompozycję, II nagroda w kategorii instrumentalistów, III i IV nagrody zespołowe). Jest ponadto laureatem III nagrody Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, a także nagrody specjalnej na Festiwalu "Złota Tarka" w Warszawie. Jako dyrygent współpracował m.in. z Das Sinfonie Orchester Berlin oraz z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu. W dokonaniach artystycznych Jarmołowicza znajduje się wiele prawykonań utworów kompozytorów współczesnych, m. in. Krzesimira Dębskiego, Norberta Mateusza Kuźnika, Piotra Mossa, Mikołaja Hertla i Bogusława Schaeffera. Podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" w 1991 roku jako jeden z czterech dyrygentów brał udział w europejskiej prapremierze kompozycji George'a Crumba "The Star Child". W 1998 roku na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku Jarmołowicz kierował pierwszym wykonaniem "Koncertu fortepianowego" Krzesimira Dębskiego. Jego różnorodne zainteresowania muzyczne obejmują również muzykę musicalową i popularną. W latach 80. i 90. koncertował w Europie Zachodniej, pełniąc funkcje dyrygenta i generalnego dyrektora muzycznego amerykańsko-niemieckich produkcji znanych musicali, między innymi "Cabaret", "West Side Story" i "Phantom of the Opera". Bohdan Jarmołowicz ma w swoim także dorobku uczestnictwo w realizacji wielu nagrań z udziałem orkiestr pod jego kierunkiem, wykonujących kompozycje oraz autorskie aranżacje Jarmołowicza, w tym "Beatles Symphony" ze skrzypkiem Vadimem Brodskim, "Musicale, musicale" z Orkiestrą Filharmonii Narodowej. Wziął ponadto udział w nagraniu muzyki do amerykańskiego filmu "Stalin" z Robertem Duvallem w roli głównej. Wraz orkiestrą Sinfonia Baltica nagrał około trzydziestu albumów płytowych, w tym dla wytwórni DUX i Centaur Records
Ceny biletów:
I miejsca : normalne 150,-/ ulgowe 120 ,-
II miejsca: normalne 100,- / ulgowe 80,-
III miejsca : normalne 80,- / 60,-
I miejsca obejmują całe sektory F,B oraz D-rząd I
II miejsca obejmują: całe sektory E.G,sektory A,C: rzędy I-IX, sektor D rzędy II-IV
III miejsca obejmują: sektory A,C rzędy X-XIII, sektor D rzędy V-VII

______________________
Kalendarz wydarzeń
 odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS). 
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl 
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl