Premiera książki profesora Zbigniewa Mikołejki "Kwintet"

2019-12-21 16:00
2019-12-21 18:00
Szpulka
Szpulka

Zapraszamy na spotkanie autorskie z filozofem, religioznawcą, pisarzem i poetą, prof. Zbigniewem Mikołejką . Związane jest ono z premierą jego najnowszego tomiku poetyckiego pt. Kwintet. W spotkaniu weźmie udział autorka ilustracji Marta Filipiak . Książkę wydała Fundacja Czarny Karzeł dzięki wsparciu finansowemu miasta Bydgoszczy. Spotkanie poprowadzi Michał Tabaczyński .
"Kwintet" – napisany późnym latem 2018 roku w Brwinowie, Lidzbarku Warmińskim i Bydgoszczy – nie jest pierwszym poetyckim utworem filozofa i historyka religii. Wcześniej bowiem w Instytucie Mikołowskim ukazały się dwa jego tomy – Gorzkie żale (2017) oraz Heilsberg, to miasto (2018), a w „Twórczości”, „Borussii” oraz olsztyńskim Almanachu 2018 – duże zestawy jego wierszy. Poemat Kwintet nawiązuje tytułem do głośnego cyklu poetyckiego Cztery kwartety T.S. Eliota, opublikowanego w 1943 roku i jest próbą współczesnej odpowiedzi literackiej i filozoficznej na to dzieło. Angielsko-amerykański poeta, przemierzając po kolei miejsca swojego życia, przygląda się im bowiem z perspektywy uniwersum. W Kwintecie natomiast perspektywa zostaje odwrócona i opis świata dokonuje się tu poprzez przywołanie pewnych konkretnych miejsc i wewnętrznych, subiektywnych doświadczeń układających się w swoiste, jakby dantejskie, kręgi: okaleczona przez obecność człowieka natura, przedmieście, małe prowincjonalne miasteczko, wielka metropolia światowa (Rzym). W centrum zaś owych kręgów znajduje się postać Hioba – bliźniego wszystkich cierpiących, wszystkich doznających niepojętej, bolesnej absurdalności rzeczy.
Uwaga: dla uczestników spotkania fundacja przygotowała świąteczną niespodziankę!

odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl